avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce mai fac administratorii de blocuri din banii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce mai fac administratorii de blocuri din banii noºtri...

Factura pentru apă rece şi canalizare creşte în fiecare lună.. aşa că am ajuns ca la un consum de 11 mc apă rece, canalizare, salubritate la 3 persoane, apartament cu 2 camere să am de plată 103 lei! Supriza a fost când am constatat că aveam coleg la curs de SSM (care costă 850 lei) un angajat part-time de la asociaţie, cursul lui era plătit de asociaţie:O şi nimeni nu ştia de asta... L-am întrebat dacă are acordul cuiva din asociaţie şi mi-a replicat că nu are nevoie de acord (parcă era pe moşia lui) aşa că am cerut explicaţii la administrator şi nu am obţinut decât nervi întinşi cu mult tupeu. Vreau să iau măsuri şi nu ştiu de unde să încep, m-am gândit la o expertiză contabilă, dar nici nu ştiu cât costă
Din pacate se pare ca nu intelegeti ca o asociatie de proprietari este o "tara" mai mica in care ati angajat pe cineva sa va administreze anumite probleme iar calitatea acestei administrari se va face conform legii si al contractului de administrare conform caruia aveti dreptul de control prin Presedinte, Vicepresedinte, comisie de cenzori etc. Atata vreme cat nu va implicati si nu cereti socoteala si doar va plangeti, nu veti avea nici un castig de cauza.
Orice membru al asociatiei de proprietari are dreptul de a cere lamuriri asupra cheltuielilor comune sau individuale ale asociatiei. Documentati-va si cereti lamuriri daca ceva nu vi se pare in regula.
Apa se calculeaza dupa contor sau pausal dupa nr. de persoane la care se adauga pierderile (dif. dintre contoarele individuale si cel comun). Cheltuielile cu pregatirea personalului "administrativ" poate fi contestata de Adunarea generala a prorietarilor la fel ca oricare din "initiativele" unilaterale ale administratiei pe care DUMNEAVOASTRA O PLATITI.
Daca sunteti chirias intr-un bloc de proprietari aveti aceleasi drepturi iar daca sunteti un bloc de chiriasi intr-un bloc proprietate studiati-va contracul de inchiriere.
L nr 230/2007art 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces,la cerere,la orice documenet al acesteia
HG nr 1588/2007 art 12 A Drepturi proprietari d) sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si ,eventual sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari ,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata.
Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

Relatia dvs ca si proprietari cu asociatia de proprietari ,se realizeaza prin intermediul presedintelui care este reprezentantul legal al acesteia.
Administratorul este angajatul asociatiei,nu detine raporturi de subordonare fata de proprietari
Expertiza contabila ,de regula o dispune in cazuri motivate ,autoritatea in drept.,c/v acesteia fiind conditionata de persoana autorizata care o executa si de obiectivele verificarii
dianapanaite a scris:

Factura pentru apă rece şi canalizare creşte în fiecare lună.. aşa că am ajuns ca la un consum de 11 mc apă rece, canalizare, salubritate la 3 persoane, apartament cu 2 camere să am de plată 103 lei! Supriza a fost când am constatat că aveam coleg la curs de SSM (care costă 850 lei) un angajat part-time de la asociaţie, cursul lui era plătit de asociaţie:O şi nimeni nu ştia de asta... L-am întrebat dacă are acordul cuiva din asociaţie şi mi-a replicat că nu are nevoie de acord (parcă era pe moşia lui) aşa că am cerut explicaţii la administrator şi nu am obţinut decât nervi întinşi cu mult tupeu. Vreau să iau măsuri şi nu ştiu de unde să încep, m-am gândit la o expertiză contabilă, dar nici nu ştiu cât costă

Factura de apa rece si canalizare este emisa de furnizorul de apa conform indexului de la bransamentul blocului. Daca este un consum mai mare de la luna la luna, este firesc sa creasca suma facturata.
Spuneti ca ati ajuns la 11 m.c de apa dar in realitate cat consumati, mai putin?
Daca sunteti 3 persoane inregistrate la asociatie platiti exact pretul unitar facturat pe persoana inmultit cu 3.
Ce este acela curs SSM? Este facut in interesul asociatiei? Ce functie are in asociatie? Nu se poate sa nu stie nimeni din asociatie de plata acelui curs pentru ca cineva trebuie sa-i dea banii, presedintele aproba, cenzorul verifica, etc.
Asa cum s-a mai spus, puteti contesta, in scris catre presedintele asociatiei, sumele afisate in maxim 10 zile de la afisare.
Si celelalte probleme puteti sa le lamuriti sesizand si cerand explicatii presedintelui, discutand cu membrii comitetului sau comisiei de cenzori pe care i-ati ales in adunarea generala.
Intrebati-i si reveniti sa ne spuneti amanuntele.
Cursul este de inspector privind sănătatea şi siguranţa în muncă, iar cursantul asociaţiei este chiar preşedintele. Am sunat la Gospodărire Comunală şi m-au anunţat că pe scara noastră nu există pierderi de apă şi că ar trebui să achit doar cât a înregistrat contorul meu fără alte pierderi. Administratorul mi-a comunicat că s-au facturat 146 mc apă pe scara refuzând să-mi arate factura, specificând că s-a înregistrat o pierdere de 33 mc. Cei de la Gospodărire mi-au comunicat că pentru scara nostră a fost înregistrat un consum de 127 mc şi nu 146 mc:stunned:. .. aşa că acum solicit oficial toate documentele şi explicaţiile aferente!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consum apa nedeclarat Xerxes77 Xerxes77 Buna ziua. Locuiesc la bloc, si am o problema cu modul in care se calculeaza cheltuielile cu apa. Toti vecinii au apometre, niciunul nu este verificat ... (vezi toată discuția)
Repartizare diferentele apa Stefanescu Anca Stefanescu Anca suntem o familie de trei persoane(eu,sotul si copilul de 3 ani)si locuim iintr-o garsoniera ,intr-un bloc din sectorul 3 ,din luna iunie.Blocul are contor de ... (vezi toată discuția)
Contributie canalizare ContSters61266 ContSters61266 in factura emisa de apanova exista si o rubrica de \"canalizare apa calda\", a carei valoare se imparte conform legii 230 si hg 1588. desi aveam consum 0 la ... (vezi toată discuția)