Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA vs. HANDICAP
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA vs. HANDICAP

daca sunt o persoana cu handicap, si decid sa devin PFA ... o sa platesc impozit pe veniturile obtinute din activitatea ce o voi desfasura?
Da...persoanele cu handicap nu sunt scutite de la plata impozitului aferent veniturilor obtinute in calitate de PFA. Doar veniturile din salarii obtinute de persoanele cu handicap grav sau accentuat in baza unui contract individual de munca sunt neimpozabile la functia de baza conform art 55 alin. 4 lit. k'1 din Codul fiscal.
In situatia mentionata,nu beneficiati de facilitatea scutirii de plata impozit aferent activitati independente