avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Datorii TVA neplatite
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Datorii TVA neplatite

Buna ziua.

Am fost administratorul unei firme pana in 2007, moment in care firma a fost inchisa prin ordin judecatoresc pt.nedepunerea actelor(bilant etc).

Firma mai avea de plata TVA catre stat. Ca administrator, am obligatia de a plati datoriile acestea sau tin doar de SRL ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adrianctn , utilizator 12:47, 22 Martie 2010
Datoriile tin de societate in limita capitalului social subscris si varsat!
B-)
Multumesc Mihai.

Deci nu o sa ma mai caute nimeni sa-mi ceara sa platesc aceste datorii, chiar daca am fost administratorul ?

Un rauvoitor ar putea folosi schema asta ca sa pagubeasca statul in mod continuu.

Cu respect,

Adrian

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament servicii telefonie mobila neachitat nelu_nedi nelu_nedi Am si eu un ab orange pe firma ,pe care am inchis-o pe trei ani datorita impozitului forfetar ,firma nu are nici un bun si nu cred ca o mai redeschid ,problema ... (vezi toată discuția)
Apar cu datorii ? evgheni evgheni Buna seara. Sunt asociat unic la o s.r.l. care nu mai are activitate de 5 ani si pe care vreau sa o radiez. Mentionez ca la ora actuala nu am contabil si de ... (vezi toată discuția)
Va rog cateva lamuriri la cele patite astazi la judecatorie cosminghe cosminghe Buna ziua, Astazi am vrut sa depun cererile de insolventa a doua societati la una sunt unic administrator si actionar si la a doua ... (vezi toată discuția)