Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... regim de impozitare CMI
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

regim de impozitare CMI

Rog precizati regimul de impozitare pentru un cabinet medical individual . Poate functiona in regim de microintreprindere ? Merita sau este mai bine regim normal? Rog cineva cu experienta. Multumesc anticipat !
depinde de cheltuieli si de priceperea de a scoate bani din firma, pe alte cai, 100% legale#-o
Facilitatea fiscala de a plati 2% pe veniturile microintreprinderilor o au numai societatile comerciale,este una din conditii !
CMI este societate comerciala?
cabinetele medicale individuale nu sunt societati comerciale........nu au personalitate juridica si au un regim juridic special
vezi [ link extern ]

Art. 6Cabinetele medicale fără personalitate juridică, ca formă de exercitare a profesiei, se pot înfiinta de medicii cu drept de liberă practică în una dintre următoarele forme:
a) cabinet medical individual;
b) cabinete medicale grupate;
c) cabinete medicale asociate;
d) societate civilă medicală.