Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii angajator si contributii angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii angajator si contributii angajat

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ?
Revin:
contributii salariat:
9.5% contrib.individuala de asig.sociale
6.5%-asigurarea individuala de sanatate
1%-asigurarea de somaj
contributii angajator:
19.50%-contrib.de asigurari sociale angajator (in conditii normale)
2%somaj angajator
6%sanatate angajator
0.85%fond de concedii medicale si indemnizatii -angajator
0.4%-5%,fond de risc si accidente
0.25%--0.75% comision ITM,
si 0,25-fond garantare creante salariale

:)
Contributiile se stabilesc in functie de tarife si clase de risc.
Tarifele si clasele de risc se stabilesc potrivit normelor metodologice de calcul al contributiei de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, elaborate de Fondul National si aprobate prin hotarare a Guvernului.
vezi Legea nr. 346 din 5 iunie 2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 454 din 27 iunie 2002, modificata si completata.

Multumesc pentru raspunsuri !
contributiile vor fi urmatoarele:
cas angajator 19,5%, respectiv 9,5% angajat L 487/2006
sanatate 6% angajator, resp 6.5% angajat L 95/2006
somaj 1,75% angajator, 1% angajat L 487/2006
indem boala 0.85% OU 158/2005
fd garantare salarii 0.25% L 200/2006 + L 487/2006

2% stiam ca se va pastra pt soc de prestari servicii, altele decit consultanta si management
Art.23 din Legea nr.487/2006 prevede ca :
(1) În baza art.29 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, şi art.7 din Legea nr.200/2006, pentru anul 2007 se stabilesc următoarele cote ale contribuţiilor:
a) contribuţia datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj conform art.26 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, este de 2 %;
b) contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj conform art.27 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1%;
c) contribuţia datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj conform art.28 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, de către persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru şomaj este de 3,25%;