Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de colaborare si somaj!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de colaborare si somaj!

Sunt economist de profesie, in somaj. As dori sa stiu daca pot incheia un fel de contract cu venituri sub indicatorul de referinta , sub 500 lei/lunar, cu o firma , fara a pierde ajutorul de somaj??:(
Da, este posibil acest lucru daca valoarea veniturilor obtinute se situeaza sub indicatorul social de referinta .
multumesc! care ar fi forma corecta ?? contract de colaborare?? unde se inregistreaza acest contract?
1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Sunt de acord cu colegul meu, @freeelis, puteti obtine venituri de pana la 500 lei lunar, doar ca anumite AJOFM interpreteaza art.15 din Norme ca ar fi valabil numai pentru PFA, II, IF si profesii liberale si suspenda indemnizatia de somaj in cazul unui contract de colaborare sau a unei conventii civile de prestari servicii.
4. V-as recomanda sa intrebati si la AJOFM de care apartineti si, in caz de refuz, sa solicitati temeiul legal.
5. Contractul de colaborare si conventia civila se inregistreaza la Fisc numai daca nu vi se retine, la sursa, impozitul total de 16%.daca se retine numai 10% urmeaza sa va inscrieti la Fisc si la sfarsitul anului sa platiti diferenta de impozit.
Va multumesc foarte mult!!!
Conside suficient de documentat raspunsul consultantului tudorvaleriu. Ce este surprinzator si ma intreb " cum este posibil" ca acelasi art. de lege 15/legea 76 din 2002 sa fie interpretat diferit de doua agentii AJOFM care au acelasi stapan si trebuie sa se ghideze dupa acelasi regulament de aplicare?