Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna dimineata.
O persoana aflata in somaj poate avea un contract de colaborare cu o societate de asigurari?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
3. Asadar atentie ca venitul lunar sa nu depaseasca 500 lei.
4. Dar intrebati si la AJOFM pentru ca unele agentii spun ca astfel de venituri nu se incadreaza in ce spun Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 15. -...
(2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.