Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen in care trebuie platita sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen in care trebuie platita sulta

Va rog sa-mi raspundeti daca exista un termen in care trebuie platita sulta, in situatia in care nu este specificat in Hotararea judecatoreasca decat suma nu si termenul, cunoscut fiind faptul ca valoarea banilor nu mai este aceeasi dupa intervale mai mari de timp, iar valoarea locuintelor si ea difera de la o zi la alta, iar mie mi s-a atribuit o suma nu un procent. Daca nu este un termen legal am o posibilitate sa oblig partea care trebuie sa plateasca, sa se grabeasca, sau sa modific suma de plata in functie de schimbarile survenite? Daca nu am facut recurs in termenul legal mai pot ataca Hotararea pe motiv ca nu am primit sulta? Multumesc anticipat
Mihai
In cazul in care prin sentinta nu este indicat un termen de plata a sultei, datorita instabilitatii pietei imobiliare este de preferat sa primiti plata cat mai repede, de aceea :
1. Sentinta nefiind recurata , o faceti definitiva si o investiti cu formula executorie la instanta de fond si mergeti la Birou Executor Judecatoresc ptr a obliga debitorul la plata sultei. Succes
Nu, nu mai puteti ataca hotararea... Legea considera ca este vina dv. ca nu ati facut diligentele necesare pentru recuperarrea creantei. #-o
Puteti actualiza suma numai cu dobanda legala. :((
Daca au trecut mai bine de 3 ani, puteti si sa va luati adio de la banuti.

P.S. Ati notat sulta in CF?
CE INSEAMNA "Ati notat sulta in CF?" ?

Va multumesc, Mihai
Atata timp cat nu se da un termen pt. sulta este supusa executarii dupa ramanerea definitiva si investirea cu formula executorie a hotararii ;)
Da, in 3 ani.