Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cainii vecinilor latra toata noaptea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cainii vecinilor latra toata noaptea

Salutare! Revin cu o alta problema. Vecinii mei nepretuiti au 3 sau 4 caini pe care i-au legat in curtea lor, dar chiar sub geamurile mele. Problema e ca animalutele latra 3-4 ore NOAPTEA pina pe la 1, iar dimineata la 6 incep iarasi... Am un copil de 2 ani care nu poate dormi, iar la sfarsitul lunii trebuie sa nasc... E stresant! F stresant! Ce pot face? Am vorbit cu ei omeneste. Degeaba. Cui sa ma adresez ca sa-i oblige pe vecinii astia sa isi mute cainii sau orice altceva... Va rog...
NU prea aveti ce face. Vecinii nu pot opri cainii sa nu latre.
Eventual daca sunt maltratati, nu sunt hraniti sau au ceva probleme, puteti sa anuntati protectia animalelor pentru ca nu mi se pare normal ca niste caini sanatosi sa latre atata timp, probabil au ceva probleme si cainii.

Noi locuim la bloc si copilul vecinilor de sub noi plangea noapte de noapte pana aproape de 5 ani. Insa dupa o vreme nu m-a mai deranjat, asa cum pe mine, personal, nu ma deranjeaza plansul copilului. Daca plange, inseamna ca are o problema: il dor dintii, burtica... incerc sa-l inteleg si pe el si sa-i ofer iubire.

Ganditi-va la caini ca la niste copii cu probleme si oferiti-le Iubire. NU va ganditi ca au ceva personal cu dumneavoastra si latra ca sa va streseze si sa va deranjeze. Poate reusiti chiar sa va imprieteniti cu ei. :)

Pana atunci, la farmacie exista dopuri medicinale pentru urechi...
Latratul cainilor poate fi provocat de o pisica care se plimba sfidator pe la nasul cainilor fara sa poata fi ajunsa de acestia.

Pisicile au o placere deosebita sa enerveze cainii. Vericati aceasta ipoteza ( a existentei pisicii cu pricina cand latra). Sau macar incercati sa aflati cauza acestor latraturi. Cainele nu latra daca nu are un motiv anume. Poate cauza e in curtea dvs. si o puteti inlatura.

O alta cauza poate fi legata de caini care circula liberi pe strada. Toti cainii care stau intro curte se agita si latra daca pe strada trece un alt caine sau mai multi. Probabil alti vecini ii lasa noaptea liberi sau sunt pur si simplu vagabonzi.
Acesti caini procedeaza ca si pisicile. Sfideaza pe cainii care nu sunt in strada plimbandu-se mult pe langa gard si nebagandu-i in seama..

Cainii mei se dau de ceasul mortii cand vad pisica vecinului din spate, pe o magazie, care are obieceiul unei promenade evident sfidatoare la adresa cainilor. Cu pisica mea se inteleg de minune chiar se harjonesc sau dorm impreuna dar cred ca daca o prind pe cea a vecinului o fac ferfenita.

Vecinul meu din dreapta nu are caini pentru ca mai pleaca prin Australia sau Europa din cand in cand. Dar ii iubeste pe ai mei foarte mult si le da cateoedata chiar si mancare "aleasa". Asta o aflu cand vad ca "strimba din nas" la masa si o lasa la turturele si vrabii.

Ii cunosc chiar si sunetele pe care le scoate masina inca cu mult timp inainte de a ajunge in fata garajului, se ridica dau din coada si fug in fata casei. Stiu atunci cu siguranta ca vecinul a venit acasa (nu am vedere spre garajul vecinului ).

Aveti dvs. o problema cu vecinii daca ii numiti "nepretuiti" si nici nu stiti daca au trei sau patru "animalute".
Alungati gandurile urate pe apa sambetei.

Trebuie sa stiti ca aceste animalute numite caini sesizeaza foarte bine un om stresat si devin in acel moment nervosi agresivi chiar daca in mod obisnuit sunt pasnici. In curtea mea poate intra si iesi orice om senin si calm fara sa aibe probleme cu cainii. In schimb daca omul are o problema interioara pe care o macina ( si vad asta pe fata lui ) nu poate intra in curtea mea. Nefiind legati nu pot sa le fac nimic pentru ca sunt in acest caz ca turbati.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
ªi eu cred că trebuie în primul rând să descoperiţi cauza pentru a înţelege efectul şi pentru a lua vreo măsură...
Un câine nu latră decât dacă sunt pisici care le tranzitează perimetrul sau zona apropiată acestuia, de asemenea latră la alţi câini care trec pe stradă, la beţivi, oameni care au greutăţi în spate sau la hoţi!
Un câine îngrijit nu latră de aiurea!
Cum spunea foarte bine colega mea, gândiţi-vă la ei ca la nişte copii...
Să nu credeţi că aceşti câini latră ca să vă enerveze! Încercaţi să vorbiţi cu proprietarul, explicaţi-i problema care vă deranjează şi poate veţi afla de la el şi motivul pentru care latră câinii lui.
Dacă este o problemă "în curtea vecinului", explicaţi-i că trebuie să ia măsuri pentru ca această situaţie să înceteze.
Dacă este un motiv independent de voinţa sa, prin discuţie şi observarea fenomenului, cu siguranţă veţi depista împreună cauza şi, prin metode adecvate, o veţi înlătura, înlăturând astfel şi efectul.;)
Ordonanţă de urgenţă nr. 195/2005
din 22/12/2005

privind protecţia mediului

Art. 61. - Autoritatea publică centrală pentru protecţia mediului, prin autorităţile publice din subordinea sa, supraveghează şi controlează aplicarea prevederilor legale privind protecţia atmosferei şi gestionarea zgomotului ambiental, în care scop:
a) dispune încetarea temporară sau definitivă a activităţilor generatoare de poluare, în vederea aplicării unor măsuri de urgenţă sau pentru nerespectarea programului pentru conformare/planului de acţiuni;
b) solicită aplicarea măsurilor tehnologice, a restricţiilor şi interdicţiilor în scopul prevenirii, limitării sau eliminării emisiilor de poluanţi;
c) solicită luarea măsurilor în vederea respectării nivelului maxim admis al zgomotului ambiental.

Art. 96. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei (RON) la 6.000 lei (RON), pentru persoane fizice, şi de la 25.000 lei (RON) la 50.000 lei (RON), pentru persoane juridice, încălcarea următoarelor prevederi legale:

14. obligaţiile persoanelor fizice şi juridice de a asigura măsuri şi dotări speciale pentru izolarea şi protecţia fonică a surselor generatoare de zgomot şi vibraţii, de a verifica eficienţa acestora şi de a pune în exploatare numai pe cele care nu depăşesc pragul fonic admis;

Art. 98. - (2) Constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă penală de la 50.000 lei (RON) la 100.000 lei (RON) următoarele fapte, dacă au fost de natură să pună în pericol viaţa ori sănătatea umană, animală sau vegetală:

4. producerea de zgomote peste limitele admise, dacă prin aceasta se pune în pericol grav sănătatea umană;

miruna.c, utilizator
Pentru miruna.c

Ce citati dvs. din ordonanta de urgenta se refera doar la zgomote produse de creatii tehnice ale omului.
Cainele e creatie a lui Dumnezeu. Si latratul unui caine chiar daca deranjeaza are in el o armonie de tip primitiv care deranjeaza unele persoane de sensibilitate a perceptiilor de tip muzical.

Nici in definitia tehnica a zgomotului latratul unui caine nu reprezinta zgomot. Zgomotele sunt vibratii aleatoare pe registre vibratorii care merg de la frecvente radio si radioactive la vizuale si auditive. Ele sunt un rezultat secundar nedorit al creatiilor tehnice ale omului.