Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cult biserica (taxe, salarii clerici)
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cult biserica (taxe, salarii clerici)

e taxa legala plata cultului la biserica sau nu?
sunt obligat sa platesc cultul la biserica? sau e doar o "plata benevola"?
exista legi care ma obliga la asa ceva?
intreb ca mi-a zis cineva ca popa nu a vrut sa-l casatoreasca la biserica pina nu a platit pe nu stiu cati ani in urma acest cult? Era mutat de 5 ani in localitate si nu a avut treaba pina atunci cu biserica
Fiecare cult are propriile sale reguli, daca vreti - legi interne. Cei care adera la acel cult, adica enoriasii, accepta toate regulile interne, fara a le comenta si asa este normal, etic si logic. Nimeni nu este obligat sa devina/sa ramana membru al unui cult religios, daca nu doreste, respectiv daca nu este de acord cu principiile.
Dar peste tot exista taxa de sustinere a cultului respectiv, indiferent cum se numeaste, fie cotizatie, zeciuiala, zecime, donatie, etc.
Cultul al carui membru sunt nu cere, nu pretinde ajutor financiar din partea mea, insa, odata si odata cu totii stim ca va fi cate un eveniment, botez, cununie, inmormantare, cand va trebui platit ce nu s-a platit ani de zile... La noi, se plateste pe cel mult 5 ani in urma.
Si asa este bine, deoarece nu putem vorbi aici de o taxa de intrare la vreun spectacol, ci de participarea enoriasilor la sustinerea cultului respectiv...
ContSters44758, utilizator
Dar nici nu exista o lege a statului in acest sens....Iar daca tot se platesc asemenea taxe,de ce nu se elibereaza chitanta pe aceste sume?Sau suntem stat in stat???Atunci de ce preotii sunt considerati salariati,fiind platiti din bani publici????
Pai daca parlamentul Romaniei instituie baza legala de control asupra vrajitoarelor,cu atat mai mult ar trebui verificate la sange aceste culte...nu???
andymaurul, utilizator
adibocu a scris:

e taxa legala plata cultului la biserica sau nu?
sunt obligat sa platesc cultul la biserica? sau e doar o "plata benevola"?
exista legi care ma obliga la asa ceva?
intreb ca mi-a zis cineva ca popa nu a vrut sa-l casatoreasca la biserica pina nu a platit pe nu stiu cati ani in urma acest cult? Era mutat de 5 ani in localitate si nu a avut treaba pina atunci cu biserica

taxa este legala dar total benevola/facultativa - ca si casatoria la biserica.
Nu vad de ce nu s-ar emite chitanta, odata ce aceste taxe de sustinere a cultului respectiv sunt neimpozabile...
Aceste sume NU sunt pentru constituirea fondurilor de retribuire a personalului bisericesc.
Dar, daca tot ati adus vorba de salariile preotilor, nu toti preotii sunt platiti pe listele si din fondurile statului...

Sunt absolut de acord cu Alexchiciu, care a dat un raspuns absolut frapant si clar.=D>
ContSters44758, utilizator
ok! am inteles! deci nu e obligat sa faca cununii ? face numai daca vrea?(adica daca se plateste taxa) adica e chiar stat in stat!