Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu sunt scutit de penalizari desi nu am niciun venit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu sunt scutit de penalizari desi nu am niciun venit

am o restanta de 1000 ron si penalitati de peste 2900 ron.asociatia ma va da in judecata.daca platesc cei 1000 de ron si raman penalitatile asociatia mai ma da in judecata???in decembrie 2008 in loc de 3 persoane cat locuiam mi s-au trecut 5 persoane si de atunci nu am mai vrut sa platesc penalitatile.precizez ca nu am semnat pentru "alea 5" persoane si nu exista nici o justificare scrisa si semnata de mine...am vorbit cu presedintele blocului si mi-a spus ca imi face o nota contabila,da nici in ziua de azi nu mi s facut...penalitatile se prescriu??ce e de facut in aceasta situatie???si mai am o problema, nu am nici un venit ca sa platesc acum,exista vreo lege in care sa nu mai platesc penalitatile??penalitatile se prescriu dupa 3 ani??astept raspuns...va multumesc
marianb13, utilizator
Un aspect ar fi sa lamuriti problema cu nr. de persoane... si asta nu se face verbal caci ati vazut oricum ca nu a dat roade, faceti o adresa in scris prin care sa-i comunicati presedintelui ca la apartamentul d-voastra au stat intotdeauna 3 persoane, x, y, z, si de unde au reiesit 5 ? Trimisa cu confirmare de primire, personal as trimite "scrisoare cu valoare declarata", si este obligat sa va dea un raspuns in 30 de zile....Daca nu, are si el o problema in situatia in care veti ajunge in instanta, pt. ca debitul d-voastra a crescut destul de mult si din cauza numarului de persoane de la 3 la 5! As mai plati macar cei 1000 de ron, iar cu privire la penalitati, parca stiam ca nu puteau depasi datoria principala, dar poate ne ajuta altcineva de aici sub acest aspect ...Prin reducerea numarul de persoane, oricum s-ar reduce si sumele datorate....
In Cartea de imobil cate persoane figureaza in perioada respectiva ?
1. Si acum cu cate persoane sunteti trecut la intretinere?
2. Sumele mai vechi de 3 ani se prescriu, nu si cele cuprinse in ultimii trei ani.
3. Penalizarile depasesc restantele in aparenta in conditiile in care din restanta s-a mai platit de-a lungul timpului, dar din penalizari niciodata.
4. Daca dovediti ca aveti un venit de sub 1000 lei / membru de familie si va platiti absolut toata restanta pana in 20 iulie anul acesta, puteti beneficia de scutirea de penalizari care revin asociatiei din cele calculate si care vi se pretind la plata in baza Legii 175/2010.
A spune ca nu aveti niciun venit venit nu este o dovada, trebuie sa dovediti prin inscrisuri (adeverinte de salariu, taloane de pensie, taloane de somaj, taloane de alocatii pentru copii, taloane de fel si fel de ajutoare.

Daca aveti aceste dovezi, faceti o cerere scrisa catre presedintele asociatiei pe care sa v-o stampileze si semneze sau o trimiteti prin posta cu confirmare de primire, cerand aplicarea acestei legi in baza inscrisurilor care sa va dovedeasca venitul si atasati si copii ale acestor inscrisuri. Pastrati recipisa de la posta in cazul ca sunteti actionat in judecata sa puteti dovedi ca ati facut aceasta cerere asociatiei si nu vi s-a raspuns corespunzator.

Mergeti la administrator cu banii pentru restanta si platiti restanta de baza. Numarul mare de persoane pe care vi l-a pus in plata (daca si acum se mentine) va poate ajuta de data aceasta pentru ca va da un venit mai mic / membru de familie.

Daca presedintele asociatiei nu doreste sa aplice legea asteptati sa va dea in judecata si acolo dovediti ca ati platit cotele de baza, ca aveti venitul sub 1000 lei / membru de familie si ca pretindeti asociatiei sa va aplice Legea 175/2010 cu privire la penalizari.
...iar daca nu esti deacord cu lista de plata, trebuie sa faci o contestatie in scris, in termen de 10 zile de la afisare catre presedintele asociatiei, contestatie la care sa ii ceri numar de inregistrare.
marianb13 a scris:

.precizez ca nu am semnat pentru "alea 5" persoane si nu exista nici o justificare scrisa si semnata de mine...am vorbit cu presedintele blocului si mi-a spus ca imi face o nota contabila,da nici in ziua de azi nu mi s facut...penalitatile se prescriu??

Unde nu ati semnat pentru cele 5 persoane?
Normal,in situatia in care in listele de plata lunara a intretinerii se fac inregistarri neconforme cu realitatea,proprietarul are dreptul in temeiul art 12 A,c) si d) din HG nr 1588/2007 in termen de 10 zile de la afisare sa conteste valoarea impusa la presedintele de asociatie care,la randul lui are obligatia sa raspunfa la contestatie in termen de 7 zile
Pentru a demonstra interes pentru solutionare amiabila achitati restanta