Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plagiatul, cum se pedepseste ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plagiatul, cum se pedepseste ?

Hristos A Inviat !

Am solicitat angajare la un avocat, pe care il promovam pe Internet.
Mi s-a plans ca nu are bani si ca va trebui sa lucrez fara salariu si sa-mi platesc CAS-ul. Aveam nevoie de inca o luna, in Cartea de Munca, pentru somaj. Nu voiam sa fiu platit la negru. Angajarea cu contract determinat, pe o luna de zile, rezolva toate problemele.
I-am realizat 5 filme, doua site-uri, i-am dat 50 ron pentru Revisal-ul pe care l-am dus personal la ITM si 350 ron pentru CAS. Speram, ca la sfarsitul perioadei de angajare, el sa-si achite datoria fata de mine. Am avut incredere in el, dar m-a dezamagit !
La sfarsitul lunii, mi-a dat o simpla Adeverinta de angajat, fara data. A inregistrat-o cu data angajarii. Am vazut un spatiu liber, mai vechi, in registru, unde el a inregistrat-o.
Banii mi i-a furat, filmele mi le-a plagiat pe contul lui si la CAS nu a platit nimic.
Astept raspuns de la ITM, la Reclamatia mea.
Pe filmele originale, facute de mine, am scris "mincinosul mincinosilor". El m-a amenintat ca ma da in judecata. Are sanse sa castige, acest proces ?
Eu pot, sa-l infund ? Imi pot recupera banii, pe care i-am dat ?
Daca am scris in cererea de angajare, la insistentele lui, ca nu vreau salariu si ca imi platesc CAS-ul, poate Legea sa-l oblige, sa-mi dea salariu ? Am precizat ca am nevoie de vechime la somaj, dar am creat cinci filme si doua site-uri, pentru angajator. Activitate am avut, nu am stat degeaba. Ca sa ajung la biroul lui, cheltuiam zilnic, cate 9 lei, deoarece schimbam doua autobuze. El spune, ca nu m-am prezentat la serviciu, deloc. Am fost de zeci de ori la el la birou : pentru interviuri, pentru a filma evenimente, pentru angajare, pentru discutii, degeaba cand era plecat, degeaba cand nu avea actele completate, degeaba cand mi-am cerut drepturile, de multe ori pentru a-i arata munca de pe Internet si pentru a ma sfatui cu privire la amanunte, etc.
Dovada plagierii celor trei filme : [ link extern ]
Multumesc anticipat, pentru raspunsuri !
Doamne ajuta !
costelusangel, utilizator