Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... dubla cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

dubla cetatenie

Buna ziua. Am o problema si caut rezolvarea, si am dat peste siteul acesta si am zis sa-mi incerc norocul. Sunt o romanca cu dubla cetatenie romano-americana. Am intrat in tara in Ianuarie cu pasaportul american,cel roman fiind expirat. Am o fetita care are numai cetatenie americana. Initial, am venit in Romania pentru o vizita de 2 luni, dar datorita unor probleme, sunt nevoita sa stau mai mult. Nu stiu ce sa fac....pot sa-mi prelungesc vizita? Este indicat sa-mi fac pasaportul romanesc? Problema e fiica mea...chiar daca eu imi fac pasaprotul romanesc...ce fac cu ea? Ii pot face acte aici in Romania? Va rog sa ma ajutati...Va multumesc anticipat.
In privinta cetateniei fetitei, nu stiu ce sa zic...
Datorita faptului ca are un parinte cetatean roman a obtinut cetatenia romana la data nasterii, chiar daca, la nastere a obtinut si cetatenia SUA.
Ca sa ii faceti acum pasaport romanesc ar fi trebuit sa transcrieti certificatul de nastere american la ambasada / consulat, acum trebuie sa o faceti la Bucuresti:

Pentru persoanele care nu au implinit varsta de 18 ani, ai caror parinti au domiciliul in strainatate, cererea de transcriere a certificatelor de nastere se depune la Directia de Stare Civila din cadrul Directiei Publice de Evidenta a Persoanelor din cadrul Consiliului Local al Sectorului 1.

Nu cred ca ati reusi intr-o luna sa rezolvati cu transcrierea certificatului si cu pasaportul ei.
Iar in cazul dvs. nu este obligatoriu sa va reinnoiti pasaportul romanesc, o puteti face si la ambasada/consulat in SUA daca doriti.

Pe dvs. probabil va framanta apropierea limitei de 90 de zile a sederii pe teritoriul Romaniei in ceea ce o priveste pe cea mica, insa fiind vorba doar de iesirea din tara, nu de iesire si reintoarcere in scurt timp, nu cred veti avea probleme. Eu inca nu am auzit de americani expulzati din Romania :)

Insa desigur este doar o parere, lamuriri oficiale puteti primi de la Oficiul Roman pentru Imigrari in raza caruia sunteti acum:

[ link extern ] /
De expulzare in nici un caz nu poate fi vorba. De asemenea, nu puteti solicita prelungirea dreptului de sedere ca cetateni americani, avand totodata calitatea de cetateni romani (asa cum a mentionat Ares_3, dvs. fiind cetatean roman, fiica dvs. a dobandit prin nastere si cetatenia romana).
Cred ca la iesire - chiar daca iesiti cu pasapoartele americane - ar trebui sa puteti face si dovada cetateniei romane cu pasaport valabil (sau CI) pentru dvs. si certificat de nastere romanesc pentru minora. Pana la varsta de 14 ani, cetatenia romana se poate dovedi cu certificatul de nastere romanesc insotit de un act de identitate romanesc valabil al unuia dintre parinti (pasaport sau CI). Daca tatal fetitei nu va insoteste la iesirea din tara, ar trebui sa aveti, de asemenea, o declaratie autentificata din partea lui (apostilata conform Conventiei de la Haga din 1961 si traducere legalizata in limba romana), prin care isi exprima acordul cu privire la iesirea din tara a minorei.
Ca sa obtineti certificatul de nastere romanesc pentru fetita, va trebuie certificatul de nastere american apostilat de catre secretarul de stat american din statul in care a fost inregistrata nasterea, o traducere legalizata in limba romana, precum si actele de identitate si de stare civila ale ambilor parinti (dvs. trebuie sa detineti un act de identitate romanesc valabil). Daca sunteti casatorita cu tatal copilului, dar nu detineti certificat de casatorie romanesc, lucrurile se complica, pentru ca trebuie sa inregistrati mai intai casatoria.
Va sugerez sa va adresati Inspectoratului General al Politiei de Frontiera (igpf@mai.gov.ro), sa explicati amanuntit situatia si sa intrebati ce documente ati putea prezenta la iesire daca depasiti perioada de sedere de 90 zile, pentru a nu fi pasibile de amenda / interdictie pe o anumita perioada pe pasapoartele americane. Apoi reveniti, oferind mai multe detalii.
Sunteti cetatean roman cu domiciliul in strainatate (CRDS)?
Da...sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si cu dubla cetatenie.
Multumesc...
Ares-3, moderator
Daca sunteti CRDS e OK, intrati si iesiti cu copil cu tot pe baza pasaportului american. Nimeni nu are ce sa va faca. Era bine daca tot stati 2 luni sa-i faceti copilului si actele romanesti, in special transcrierea certif. de nastere, dar puteti sa solicitati acest lucru si ulterior la ambasada, consulat sau sa imputerniciti pe cineva care sa se ocupe de acest lucru. Sedere frumoasa in Romania!:vishenka: