Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie romanca - kosovar
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie romanca - kosovar

Buna ziua . Am aceasta situatie. Ma poate ajuta cineva?
Eu sunt romanca iar logodnicul meu este din kosovo . As dori sa stiu care sunt optiunile pentru a oficia aceasta casatorie precum si locatiile posibile ( Romania , Kosovo , alte tari). Pentru oficierea in Romania , documentele lui trebuie supralegalizate de ONU/Nato? As dori sa stiu daca este posibila oficierea casatoriei in kosovo si recunoasterea acestora de autoritatile romane. In acest caz el va obtine carte de identitate romaneasca? Va multumesc anticipat

Casatoria se poate oficia oriunde.
Aceasta nu constituie o problema.

Restul aspectelor pot fi mai complicate.
Insa poate obtine rezidenta in Romania.
Casatoria poate fi oficiata atat in România, Kosovo sau in oricare alta tara.

Daca casatoria este realizata in Kosovo, aceasta trebuie relizata in fata unei institutii a ONU si nu a institutiei nationale a Republicii Kosovo pentru ca România nu recunoaste Kosovo.

In România, de preferat ar fi sa aiba acte sarbesti dar daca nu are, atunci trebuie sa aiba documente eliberate de ONU conform rezolutiei 1244.

Nu poate obtine carte de identitate romaneasca pentru ca nu este cetatean roman, dar poate obtine in conditiile legii o carte de rezidenta pentru membrii de familie, daca isi stabileste resedinta in România
Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri. Renuntasem la idee , insa situatia este putin mai complicata. Eu locuiesc si muncesc legal pe teritoriul Elvetiei , iar lui i-au expirat toate actele (pasaport , permis de sedere , permis de munca, tot) , singurul document pe care il obtine aici este doar pasaportul , restul actelor este foarte greu de obtinut ceea ce il face sa fie in ilegalitate si cu atat mai mult , el nu poate parasi teritoriul Elvetiei . M/ar interesa sa stiu in ce masura ar putea sa il ajute casatoria cu mine (din cate am inteles de la dvs., o pot oficializa si aici) , in sensul ca eu as vrea sa fac toate demersurile pentru a-l ajuta sa intre in legalitate aici si in acelasi timp sa poata beneficia de dreptul de a circula in Europa. In ce conditii poate obtine o carte de rezidenta ? si aceasta il poate ajuta sa calatoreasca alaturi de mine fara a fi nevoie sa obtina zecile de vize necesare kosovarilor ?
Pasaportul expirat nu il ajuta, e ca si cum nu l-ar avea. Pana nu isi face altul nu va puteti gandi la casatorie.
Da, aveti dreptate, insa pe mine celelalte aspecte ma intereseaza mai mult.... Reinnoirea pasaportului nu este o formalitate greu de indeplinit....