Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dupa concediul de maternitate, pot sa iau concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dupa concediul de maternitate, pot sa iau concediu de risc maternal si apoi concediu CCC?

Buna ziua,

Am nascut pe 1 martie. De pe 14 februarie pana pe 14 iunie sunt in concediul dematernitate de 126 zile. Dupa ce se termina acesta, pot sa intru in concediu de risc maternal pt 4 luni si apoi sa-mi depun dosarul pt indemnizatia pt 2 ani?
Multumesc
Nu, concediul de risc maternal precede concediul de maternitate.Dupa concediul de maternitate, in conditiile in care aveti dreptul, va adresati angajatorului cu cerere pentru concediu crestere copil si la primarie pentru obtinerea indemnizatiei pentru crestere copil.
1. Daca asa doriti dvs. puteti sa luati concediu de risc maternal dupa concediul de maternitate, in conditiile OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite dupã cum urmeazã:
h) concediul de risc maternal este concediul de care beneficiazã salariatele prevãzute la lit. c)-e) pentru protecţia sãnãtãţii şi securitãţii lor şi/sau a fãtului ori a copilului lor.

Art. 10. - (1) În cazul în care angajatorul, din motive justificate în mod obiectiv, nu poate sã îndeplineascã obligaţia prevãzutã la art. 9, salariatele prevãzute la art. 2 lit. c)-e) au dreptul la concediu de risc maternal, dupã cum urmeazã:

a) înainte de data solicitãrii concediului de maternitate, stabilit potrivit reglementãrilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale, salariatele prevãzute la art. 2 lit. c);

b) dupã data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevãzute la art. 2 lit. d) şi e), în cazul în care nu solicitã concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi îngrijirea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani.

(2) Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fracţionat, pe o perioadã ce nu poate depãşi 120 de zile, de cãtre medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens, dar nu poate fi acordat simultan cu alte concedii prevãzute de legislaţia privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale.

(3) Eliberarea certificatului medical se va face în condiţiile în care salariata s-a prezentat la consultaţiile prenatale şi postnatale, conform normelor Ministerului Sãnãtãţii.

2. Asadar concediul de risc maternal se poate lua si inainte si dupa concediul de maternitate.

Interventie moderator:
:rtfm:
georgettegan:

1. Nu este prima data cand raspunsurile dvs. nu au corespondent in prevederile legale.
2. Ce se intampla daca userul nu mai citeste si raspunsul meu si ia de bun raspunsul dvs.?
3. Va rog sa va abtineti de la raspunsurile pe care nu le puteti argumenta cu texte legale!
4. Sunt sigur ca tineti le prestigiul dvs. si al acestui forum.
Multumesc pentru intelegere!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dl Valeriu, va multumesc pentru raspuns. Daca imi iau concediu de risc maternal, nu mai pot sa-mi iau si CCC?
1. CCC se acorda numai la cerere si numai daca doriti dvs., adica il puteti solicita si dupa ce terminati concediul de risc maternal.

2. In aceasta situatie CCC se va acorda de la data cand faceti cerere.
Mie mi s-a spus de la resurse umane ca daca imi iau concediu de risc maternal, nu mai am dreptul sa solicit apoi sa intru in CCC de 2 ani.
Ma ajutati cu un temei legal, va rog, pentru ca eu termin concediul de sarcina si lauzie pe 14 iunie si nu stiu cum sa procedez mai departe. Vreau sa intru in CCC si sa stau 2 ani acasa, dar ar fi minunat daca as putea sa mai iau 120 de zile de sarcina si lauzie, pt ca as castiga mai multi banuti. Cum sa fac?