Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dupa concediul de maternitate, pot sa iau concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dupa concediul de maternitate, pot sa iau concediu de risc maternal si apoi concediu CCC?

Buna ziua,

Am nascut pe 1 martie. De pe 14 februarie pana pe 14 iunie sunt in concediul dematernitate de 126 zile. Dupa ce se termina acesta, pot sa intru in concediu de risc maternal pt 4 luni si apoi sa-mi depun dosarul pt indemnizatia pt 2 ani?
Multumesc
Toate angajatele de la noi, daca raman insarcinate primesc aceeasi instiintare. dar ea nu e intru totul adevarata, pentru ca nu toate conditiile care sunt specificate acolo sunt si indeplinite in realitate (ca si exemplu: nu exista spatiu special amenajat pt alaptare sau pentru ca gravida sa se relaxeze si sa-si poata tine picioarele sus). este doar o formalitate...

eu nu pot motiva in niciun fel ca de exemplu chiar daca plec cu 2 ore mai devreme de la serviciu, eu n-am cum sa-mi alaptez copilul la interval de 8 ore (cele 6 ore petrecute la serviciu + 2 ore dus-intors acasa-serviciu)?

in plus, am semnat ca am primit instiintarea, nu si ca sunt de acord cu ce e scris in ea.

multumesc anticipat,
ela
Incercati sa contestati cele scrise de medicul de medicina muncii la ITM (Dep. SSM) si la Directia de Sanatate Publica a judetului.
multumesc frumos pt raspunsuri.
voi incerca sa imi motivez cat mai concret cererea de concediu de risc maternal cand va fi timpul (undeva prin noiembrie). pana atunci multumesc tare mult pentru ajutor.
ela
buna ziua,

am facut cererea catre angajator privind acordarea concediului de risc maternal, astfel:

Subsemnata xxx, angajata a xxx. din data de xxx, avand functia de xxx, solicit (in baza OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca) acordarea concediului de risc maternal incepand cu data de 05 decembrie 2012 (reprezentand prima zi dupa data terminarii concediului de lauzie obligatoriu). Motivez aceasta solicitare dupa cum urmeaza:
- alaptez si intentionez sa alaptez pana la implinirea a 1 an de la nasterea copilului meu;
- la sediul angajatorului, nu exista spatiu special amenajat pentru alaptare dedicat angajatelor care au nascut si care alapteaza;
- facilitatea de a termina programul zilnic de munca cu doua ore mai devreme (conform OUG 96/2003) nu este in avantajul meu si al copilului meu. Alaptez la un interval de 2-3 ore, iar reintoacerea mea la serviciu ar presupune un decalaj al acestui program de minim 8 ore zilnic (6 ore program de lucru + minim 2 ore dus/intors acasa-servicu); in acest context nici varianta celor 2 pauze de cate o ora zilnic nu ne avantajeaza.
De asemenea, anexez acestei solicitari adeverinta de la medicul de familie care atesta conditia mea de mama care alapteaza.

raspunsul doctorului de medicina muncii a fost negativ facand referire la articolul 9 si anexa 1 a oug 96/2003, astfel: "avand in vedere ca lucrul la birou nu se regaseste printre activitatile mentionate in anexele 1 si 2 ale oug 96/2003, nu sunt intrunite conditiile mentionate mai sus si nu se poate acorda concediu de risc maternal pentru alaptare in acest caz."

weekend placut,
ela