Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu fara plata crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu fara plata crestere copil

buna ziua,

as dori sa stiu daca perioada de concediu fara plata pentru crestere copil de la1 la 2 ani(care se solicita dupa expirarea celei de 1an pentru care s-a optat initial ) se ia in calcul ca vechime in munca si daca da, pe baza carei legi
multumesc
ORd 111/2010 si Normele de aplicare din Hotarare 52/2010
Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 6
(1) Dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art.2 alin.(1) lit. a) au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

Art. 22
(1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5, art.6, art. 9 alin. (4) și (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public și a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare

(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și art. 6 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.
buna ziua,

agentia de plati a mun. bucuresti nu recunoaste faptul ca perioada de concediu fara plata pentru crestere copil se ia in calcul ca vechime in munca,desi in lege este mentionat expres acest lucru; in aceasta perioada se platesc de catre agentie numai contributiile la asigurarile sociale si nu se mai achita nimic pentru pensie;
trebuie sa ma duc la agentia pentru ocuparea fortei de munca sa ma intersez cum stau lucrurile sau cum se procedeaza in acest caz? adica de unde am garantia ca aceasta perioada va fi intr-adevar recunoscuta ca vechime?
multumesc frumos
Nu AJPIS va recunoaste vechimea in munca perioada de CCC , ci angajatorul sau viitorul angajator ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Asa cum reiese din textul de lege de mai sus, perioada de concediu fara plata pentru cresterea copilului este perioada asimilata pentru pensie si somaj si pe aceasta perioada nu se platesc contributii pentru pensie si pentru somaj.

2. Daca sunteti in CFP pentru cresterea copilului trebuie sa anuntati AJPIS care va plati pentru dvs. numai contributia la sanatate pentru aceasta perioada.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 21
(1) Pe perioada in care se beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin.(1) si art. 9 alin. (4) si (5), precum si pe perioada concediului fara plata prevazut la art. 6, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru aceste persoane se asigura de la bugetul de stat .

4. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 34.
(1) Persoanele îndreptãţite care se aflã în concediul fãrã platã prevãzut la art. 6 alin. (1) din ordonanţa de urgenţã au obligaţia sã comunice în scris agenţiei teritoriale aceastã opţiune, pentru a se putea plãti contribuţia individualã de asigurãri sociale de sãnãtate prevãzutã la art. 33 alin.(1).

(2) Comunicarea va fi însoţitã în mod obligatoriu de adeverinţa de la angajator cã persoana se aflã în concediu fãrã platã sau, dupã caz, de declaraţia pe propria rãspundere cã nu realizeazã venituri supuse impozitului, precum şi de orice alte documente solicitate de agenţia teritorialã.

(3) Pentru persoanele prevãzute la alin. (1) plata contribuţiei de asigurãri sociale de sãnãtate se efectueazã începând cu luna transmiterii comunicãrii.

(4) Pentru persoanele prevãzute la alin. (1) care nu comunicã datele menţionate, plata contribuţiei de asigurãri sociale de sãnãtate nu poate fi efectuatã pânã la comunicare.