Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezilierea unui contract vanzare-cumparare - locuinta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezilierea unui contract vanzare-cumparare - locuinta achizionata prin Prima Casa.

Buna ziua,

Intrebarea mea scurta si a obiect este: Pot rezilia un contract de vanzare-cumparare la un apartament achizionat prin programul Prima Casa? Vreau sa fac asta deoarece am fost mintiti de catre dezvoltatori ca IMGB nu mai lucreaza, iar de cand ne-am mutat suntem intr-o zgaltaiala aproape permanenta din cauza IMGB. Ne vibreaza lucrurile prin casa, noaptea nu dormim din cauza vibratiilor si a zgomotului:((. Consider ca am fost mintiti si vrem sa stim ce sanse avem de a rezilia acel contract si de a ne muta in alta parte.

Multumesc anticipat!
Daca veti reusi sa demonstrati in Instanta ca acesta reprezinta un viciu ascuns, aveti sanse. altfel, nu prea. Cred ca faptul ca se lucreaza putea fi usor verificat, inainte de cumparare.

Art. 1707 Cod Civil spune ca : " Este ascuns acel viciu care, la data predării, nu putea fi descoperit, fără asistenţă de specialitate, de către un cumpărător prudent şi diligent."

pentru viciu ascuns, se poate obtine rezolutiunea contractului de vanzare cumparare, din ceea ce povestiti rezulta ca este atat de grav incat sa obtineti rezolutiunea.
ContSters214341, utilizator
Este complicata situatia.
Puteti incerca un proces dar poate fi mult mai complicat decat pare.
Nu e clar chestiunda cu viciul...
Eu inclin sa va cam dau dreptate dar nu se stie cum ar aprecia instanta.
Trebuie sa va motivati foarte bine actiunea prin avocat si sa dovediti tot ce sustineti in fata instantei.
Jocandi Causa a scris:

Daca veti reusi sa demonstrati in Instanta ca acesta reprezinta un viciu ascuns, aveti sanse. altfel, nu prea. Cred ca faptul ca se lucreaza putea fi usor verificat, inainte de cumparare.

Art. 1707 Cod Civil spune ca : " Este ascuns acel viciu care, la data predării, nu putea fi descoperit, fără asistenţă de specialitate, de către un cumpărător prudent şi diligent."

pentru viciu ascuns, se poate obtine rezolutiunea contractului de vanzare cumparare, din ceea ce povestiti rezulta ca este atat de grav incat sa obtineti rezolutiunea.

Din pacate, sincer, nu stiu cum am fii putut sa verificam daca mai lucreaza IMGB si daca lucreaza, daca respecta anumite limite de vibratii emise de utilaje...
Puteati intreba vecinii? Puteati veni in fata blocului si sa ascultati nivelul zgomotului? Puteati verifica daca cei de la IMGB lucreaza intreband portarul? Daca da, nu e viciu ascuns.
Am intrebat toti angajatii Metropolitan Residence, ne-am intrebat in nenumarate randuri agenta imobiliara. Am intrebat pe cineva care statea de cateva luni, inaintea noastra , in bl. 2... Credeti ca portarul IMGB avea sa ne spuna noua," bai, o sa va vibreze tot blocul de la ce fac astia inauntru" ? Chiar credeti ca putea stii cineva ce intensitate aveau sa aibe vibratiile in blocul care noua ni s-a parut cel mai indepartat de IMGB? Nu am cautat asta cu lumanarea, ca nu suntem nebuni. Am fost creduli, asta e singura noastra problema. Noi si inca 700 viitori locatari ai celor 6 blocuri noi construite in faimosul complex Metropolitan Resindence. Ne-am pus speranta ca asta v-a fii caminul nostru linistit in care vom face si vom creste familia noastra...