Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie PV contraventie, asigurare blocata, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie PV contraventie, asigurare blocata, martori falsi

Va salut! Mi-ar fi placut sa reintru pe forum doar ca sa dau sfaturi dar viata ofera surprize de tot felul :(

Incerc cat mai pe scurt:

La inceputul lunii aprilie, fiind in autoturismul personal, am fost lovit aproape frontal de un taxi care a trecut pe culoarea rosie a semaforului (noaptea, 21:30) . Masina mea e "praf", neoficial dauna totala. Nu au fost victime dar la locul faptei a sosit si politia. In cele din urma (a doua zi) s-a intocmit un proces verbal din care reiese ca soferul taxiului a trecut pe rosu. Acesta nu si-a recunoscut vina dar a fost de acord cu utilizarea RCA-ului.
Nu au existat alti martori la locul accidentului decat cei aflati cu mine in masina (doi minori)

Dupa 14 zile de la eveniment, soferul taxiului depune contestatie in instanta iar angajatorul sau (proprietarul masinii) se duce la firma de asigurari si le comunica faptul ca nu este de acord cu folosirea RCA.
Din informatiile culese printre taximetristi aflu ca angajatorul a facut rost de doi martori care sa sustina contestarea procesului verbal.

Intrebari:
1. Doi minori, pasageri sunt luati in considerare de instanta?
2. Cum pot eu sa contracarez in instanta doi martori falsi?

Va multumesc!
A) În acel P.V, au fost trecuți cei 2 martori minori aflați cu dvs.?

B) ce vârstă au minorii?

C) Potrivit Noul Cod de proc. Civilă,
Art. 226
Ascultarea minorilor
În cazul în care, potrivit legii, urmează să fie ascultat un minor, ascultarea se va face în camera de consiliu. Ţinând seama de împrejurările procesului, instanţa hotărăşte dacă părinţii, tutorele sau alte persoane vor fi de faţă la ascultarea minorului.

Art. 320
Scutirea de jurământ
Copiii care nu au împlinit vârsta de 14 ani şi cei care sunt lipsiţi de discernământ în momentul audierii, fără a fi puşi sub interdicţie, pot fi ascultaţi, fără jurământ, însă instanţa le va atrage atenţia să spună adevărul şi va ţine seama, la aprecierea depoziţiei lor, de situaţia lor specială.

Art. 325
Bănuiala de mărturie mincinoasă
Dacă, din cercetare, reies bănuieli de mărturie mincinoasă sau de mituire a martorului, instanţa va încheia un proces-verbal şi va sesiza organul de urmărire penală competent.

D) martorii dvs. (cei 2 minori) trebuiesc pregătiți fizic și psihic pt. o eventuală apariție în instanță : NU în ideea/sensul de a-i învăța să mintă!

E) ”2. Cum pot eu sa contracarez in instanta doi martori falsi?”

Simplu sau ceva mai aprofundat :
a) dacă NU SUNT TRECUȚI în acel PV;
b) prin întrebările (”cu dichis”) ce le veți pune după ce au depus mărturie (mare atenție aici);
c) prin confruntarea lor (la solicitarea dvs. făcută instanței) imediat după depunerea jurământului cu cei 2 martori ai dvs.;
d) etc etc
deja se intra in prea multe amanunte. nici nu trebuie sa indrazneasca un martor din acela fals, sa calce pragul instantei. trebuie discutat cu angajatorul ca daca umbla cu mizerii din astea, cad in prapastie toti 3.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Avokitten a scris:

deja se intra in prea multe amanunte. nici nu trebuie sa indrazneasca un martor din acela fals, sa calce pragul instantei. trebuie discutat cu angajatorul ca daca umbla cu mizerii din astea, cad in prapastie toti 3.

N-am mai spus, dar dupa producerea accidentului (cca 20min) a aparut si angajatorul, cu o atitudine agresiva, care a incercat sa influenteze ancheta politiei. La un moment dat chiar mi-a fost teama ca o sa incerce "usa din dos", din fericire am avut parte de un politist corect.
Mai mult decat atat, angajatorul m-a amenintat ca indiferent ce rezolutie da politia o sa ma plimbe prin procese si o sa faca in asa fel incat sa ma scoata pe mine vinovat.... ceea ce cred ca si incearca acum.
Evident ca de disutat cu el nu se poate discuta si e uns cu toate alifiile. Am inteles ca asa procedeaza ori de cate ori una din masinile lui e implicata intr-un accident.

Revenind la minori si martori falsi:
1. Unul din minori implineste astazi 18 ani si este trecut in procesul verbal, celalalt implineste 18 ani peste cateva luni dar a depus si el o declaratie in fata politiei.
2. Cum am precizat, martorii falsi sunt gasiti dupa producerea acidentului, nu au fost de fata nici la desfasurarea anchetei nici nu au dat declaratii la acel moment.

Poate ca sunt prea stresat de situatie si poate ca increderea mea in justitie e un pic cam subreda, de aici si temerea mea ca angajatorul impreuna cu soferul si martorii falsi ar putea intoarce adevarul in instanta.

Pot sa cer in instanta anchetarea martorilor falsi pentru suspiciunea de marturie mincinoasa?
- să înţeleg că : în respectivul P.V ca martori apare doar şi numai unul din cei doi martori minori aflaţi cu dvs. ?
- pt. actualul dvs. punct nr.2, am precizat la punctul meu numit "C" şi am redat art.325 din Noul C.Proc.Civ.;
- dacă aveţi posibilităţi băneşti, puteţi angaja un BUN avocat.
n53 a scris:

- să înţeleg că : în respectivul P.V ca martori apare doar şi numai unul din cei doi martori minori aflaţi cu dvs. ?
- dacă aveţi posibilităţi băneşti, puteţi angaja un BUN avocat.

a. DA, unul singur si de azi e major;

b: chiar atat de rau e incat am nevoie de un avocat BUN?