Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie PV contraventie, asigurare blocata, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie PV contraventie, asigurare blocata, martori falsi

Va salut! Mi-ar fi placut sa reintru pe forum doar ca sa dau sfaturi dar viata ofera surprize de tot felul :(

Incerc cat mai pe scurt:

La inceputul lunii aprilie, fiind in autoturismul personal, am fost lovit aproape frontal de un taxi care a trecut pe culoarea rosie a semaforului (noaptea, 21:30) . Masina mea e "praf", neoficial dauna totala. Nu au fost victime dar la locul faptei a sosit si politia. In cele din urma (a doua zi) s-a intocmit un proces verbal din care reiese ca soferul taxiului a trecut pe rosu. Acesta nu si-a recunoscut vina dar a fost de acord cu utilizarea RCA-ului.
Nu au existat alti martori la locul accidentului decat cei aflati cu mine in masina (doi minori)

Dupa 14 zile de la eveniment, soferul taxiului depune contestatie in instanta iar angajatorul sau (proprietarul masinii) se duce la firma de asigurari si le comunica faptul ca nu este de acord cu folosirea RCA.
Din informatiile culese printre taximetristi aflu ca angajatorul a facut rost de doi martori care sa sustina contestarea procesului verbal.

Intrebari:
1. Doi minori, pasageri sunt luati in considerare de instanta?
2. Cum pot eu sa contracarez in instanta doi martori falsi?

Va multumesc!
Sincer, suflu si in iaurt. E o situatie prin care nu am mai trecut si pe moment nu-mi permit nici macar consultarea unui avocat. Mai am pe cap si refuzul Asiguratorului vinovatului, sunt nitel cam stresat :(

Va multumesc pentru sfaturi si pareri. =D>