Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... tabel intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

tabel intretinere

poate cineva sa ma ajute sau sa ma indrume caut un tabel de repartizare a cheltuielilor pe luna multumesc
Fie parcurgeti atent dispozitiile L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007,fie accesati sectiunea documente utile ,postate la sectiunea asociatii de proprietari
Nu veti gasi nici in L230 nici in HG1588 un astfel de model.
Norma care prevede modelul este OMEF 1969/2007, Anexa 2, cod formular 14-6-28.
Pentru ca tot am mai vorbit de acest model de Lista de plata (nu tabel...) publicat in actul normativ mai sus mentionat, considerati ca este de actualitate sau depasit de prevederile L 230/2007 si HG 1588/2007?
@Adam Grecu
Daca ma intrebati pe mine acest lucru va raspund ca il consider... in vigoare! :)
Intrebarea am postat-o pentru noi, userii nu in mod special pentru dvs. - asa de discutie. Intrebarea nu era daca este in vigoare, ci daca mai este de actualitate tinand cont ca macar partea de subsol a listei de plata este total depasita.
Eu am intocmit un asemenea formular, usor modificat fata de cel din Ordin, iar pentru explicatiile si referintele de calcul, efectiv am mai facut o alta pagina. La un bloc cu 48 de proprietari lista de plata in original este in format A4, dar la avizier o afisam in format A3, pentru ca altfel nu s-ar intelege nimic, chiar cu o pereche de ochelari buni!. Lista cu situatia facturilor (referinta de calcul) o intocmim si afisam in format A4. Pentru ca unii proprietari nu prea intelegeau nici asa, am fost nevoit sa mai intocmesc o lista cu situatia cheltuielilor "pe caprarii" - adica asa cum prevede HG 1588, cap. III, sectiunile I - VII. Totul sa ai loc de afisare pentru ca pe calculator este f. usor de intocmit....
Acum ce sa mai zic, sunt as. prop. care intocmesc "fluturasi" pentru fiecare proprietar, astfel ca "omul" are toata situatia sa din lista de plata. La mine com. ex. sau AG nu au agreat inca aceasta metoda, dar nu-i timpul pierdut...
Cu sima,