avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115447

Activitate ContSters115447

Ce cheltuieli pot trece pe firma si cand trebuie sa le inregistrez pe registrul de casa sau chitantele le predau la sfarsit contabilei:
-chelt.cu incalzirea,curentul,apa,gunoiul,telefonul la sediul social
-chelt,cu abonamentele ratp ,cum fac le predau sau le fac copie
-chelt.cu taxa anuala pt.facultate ,a mea si eu sunt asociat unic
-bilete ratp
sau ce alte chelt.mai au drept de deducere sau se pot baga pe firma?:(
Am deschis de vreo luna un magazin general,si vand tigari de vreo 200-300 din 1000 lei vanzare pe ziua respectiva in conditiile in care eu am nevoie de o vanzare de 1000 de lei pe zi din care sa obtin integral un adaos de 30% ca sa pot sustine toate cheltuielile. Pot acum sa bat pe casa doar de un milion pe zi ,pt ca oricum am intrari pt.tigari suficiente,ca sa nu merg in pierdere si sa am tva de plata o suma enorma.
Astept raspuns.Imi doresc sa mearga magazinul dar nu vreau sa am nici probleme cu un eventual control.Magazinul meu e langa sectia de jandarmerie din Ploiesti si baietii de acolo mi-au spus sa nu le mai bat pe casa ca nu o sa am probleme cu ei.
am facut o stampila pt un srl si nu stiu daca mai trebuie sa merg undeva cu ea.
Am infiintat punctul de lucru acum o saptamana si am observat de abia acum ca numarul apartamentului de pe certificatul constatator nu corespunde cu cel de pe contractul de inchiriat.Ce pot face acum ca sa nu intrerup nici activitatea.Am mai fiscalizat si casa de marcat cu numarul de apartament gresit pt ca am luat datele de pe certificatul constatator.
Pot merge asa vreo luna si pe urma sa anunt ca s-a facut o greseala sau daca anunt acum la Registru doar modifica datele si pe mine nu ma afecteaza.
Va rog mult sa-mi raspundeti ca nu stiu nici ce consecinte as avea sa merg cu numarul gresit.
buna ziua,as dori sa stiu daca se poate pune linoleum intr-un magazin general in loc de gresie,sub ar fi un parchet ca cele de bloc ,vechi.Daca as avea probleme la sanepid,cu directia sanitar-veterinara,etc?
Răspuns la discuția tipizate
multumesc,uitasem de nir
Răspuns la discuția autorizarea la primarie
multumesc
Răspuns la discuția tipizate
multumesc:D
Buna ziua,am depus actele pt punctul de lucru la ONRC si nu stiu daca pot sa ma duc acum la primarie pt autorizare sau dupa ce iese punctul de lucru.
Contractul cu firma de salubritate trebuie facut cu firma mea ,chiar daca imobilul inchiriat se afla intr-un bloc si exista ghena in spate?
Discuție tipizate
Buna ziua,deschid un magazin mixt si as dori sa aflu ce tipizate minime am nevoie pt k intr-o saptamana deschid,multumesc