Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA e mai bine sa iau tigari si fara factura?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

e mai bine sa iau tigari si fara factura?

Am deschis de vreo luna un magazin general,si vand tigari de vreo 200-300 din 1000 lei vanzare pe ziua respectiva in conditiile in care eu am nevoie de o vanzare de 1000 de lei pe zi din care sa obtin integral un adaos de 30% ca sa pot sustine toate cheltuielile. Pot acum sa bat pe casa doar de un milion pe zi ,pt ca oricum am intrari pt.tigari suficiente,ca sa nu merg in pierdere si sa am tva de plata o suma enorma.
Astept raspuns.Imi doresc sa mearga magazinul dar nu vreau sa am nici probleme cu un eventual control.Magazinul meu e langa sectia de jandarmerie din Ploiesti si baietii de acolo mi-au spus sa nu le mai bat pe casa ca nu o sa am probleme cu ei.
Tutunul dauneaza grav libertatii..... :)
eu va sfatuiesc sa respectati prevederile legale, ca poate va treziti cu u conrol de Garda exact cand va asteptati mai putin.
Eu ma mir ca puneti aceasta intrebare pe un forum public , asa ca nu va pot raspunde ca trebuie sa aveti mare grija sa nu cumparati tigarile pe firma , deoarece la un eventual control incrucisat o sa va para rau , dar dumneavoastra sau rudele puteti sa cumparati cate tigari vreti ! ;)
Eu nu va recomand, dar va pot sfatui...

Mici recomandari in astfel de situatii cand va aprovizionati cu tigari, sa fiti sigur ca:
- daca le luati cu factura s-a facut pe PF, alta persoana decat dv (a fost un caz cand se ducea cu cartela de Metro/Sergros a firmei si lua pe PF, dupa ce l-au prins a cerut o situatie de la magazinele in cauza cu produsele Alcoolice si Tutun cumparate). Le lua legal dar nu vroia sa mai plateasca TVA pe adaos.
- ca ati avut cel putin o data produsul existent in stoc inregistrat pe NIR.
- nu va aprovizionati niciodata cu cantitati mai mari decat ce s-a intrat istoric si contabil

De regula se aplica facturile in clona, adica se primeste o factura corect intocmita, iar marfa in cantitate dubla, jumatate depozitata in magazin, jumatate se depoziteaza in alta parte. Odata cu vanzarea fara fiscalizare a unor produse, la sf. de zi se vor completa cu celelalte, etc. Cei de la Garda Financiara nu va vor putea penaliza pentur minusuri in gestiune, ci doar pt marfurile ce sunt plus si nu-si justifica intrarile (cum ar fi cantitati peste cea de intrare, sau produse ce nu au existat niciodata in istoricul de intrari). Atentie sa aveti inventarierea patrimoniului anuala obligatorie efectuata!!!

Pentru salariatii la negru incercati sa-i inregistrati legal (macar cu minimul pe economie-la gri) intrucat acum inregistrarea in Reg. Unic se face cu o zi inainte de inceperea lucrului, nu mai aveti arma celor 20 de zile dupa semnarea contractului de munca.

Sfatul meu Fi SCLAV IN BANI NU IN ANI, intrucat taxele si impozitele din ziua de azi nu mai reprezinta plati ci sclavie...
Cosmin Antohe, Contabil
cos55ap a scris:

Eu nu va recomand, dar va pot sfatui...

Mici recomandari in astfel de situatii cand va aprovizionati cu tigari, sa fiti sigur ca:
- daca le luati cu factura s-a facut pe PF, alta persoana decat dv (a fost un caz cand se ducea cu cartela de Metro/Sergros a firmei si lua pe PF, dupa ce l-au prins a cerut o situatie de la magazinele in cauza cu produsele Alcoolice si Tutun cumparate). Le lua legal dar nu vroia sa mai plateasca TVA pe adaos.
- ca ati avut cel putin o data produsul existent in stoc inregistrat pe NIR.
- nu va aprovizionati niciodata cu cantitati mai mari decat ce s-a intrat istoric si contabil

De regula se aplica facturile in clona, adica se primeste o factura corect intocmita, iar marfa in cantitate dubla, jumatate depozitata in magazin, jumatate se depoziteaza in alta parte. Odata cu vanzarea fara fiscalizare a unor produse, la sf. de zi se vor completa cu celelalte, etc. Cei de la Garda Financiara nu va vor putea penaliza pentur minusuri in gestiune, ci doar pt marfurile ce sunt plus si nu-si justifica intrarile (cum ar fi cantitati peste cea de intrare, sau produse ce nu au existat niciodata in istoricul de intrari). Atentie sa aveti inventarierea patrimoniului anuala obligatorie efectuata!!!

Pentru salariatii la negru incercati sa-i inregistrati legal (macar cu minimul pe economie-la gri) intrucat acum inregistrarea in Reg. Unic se face cu o zi inainte de inceperea lucrului, nu mai aveti arma celor 20 de zile dupa semnarea contractului de munca.

Sfatul meu Fi SCLAV IN BANI NU IN ANI, intrucat taxele si impozitele din ziua de azi nu mai reprezinta plati ci sclavie...

felicitari domnule contabil =D>=D>=D>