avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate rox_ann07

Activitate rox_ann07

Daca imi iau concediu de risc maternal, indemnizația de crestere a copilului va fi mai mica decât dacă nu l-as lua?
Cat e platit concediul maternal daca ai avut concediu de risc maternal?
Sunt angajata din 2018, in 2020 am trecut la alta salarizare si alta functie.
Colega care se ocupa cu salarizarile nu mi-a facut modificarile in revisal. Ea spune ca a facut deciziile si ca ele sunt baza.
Mai este obligatoriu revisalul?
Cu ce ma afecteaza daca nu au fost facute modificarile?
In ce conditii pot achizitiona si folosi stampila ANULAT, pe foile libere dintr-un registru matricol la liceu, pentru a nu mai scrie cu pixul si taia cu linii
Am o asigurare de viata si in fiecare an imi pun indexare, fara ca eu sa semnez ca sunt sau nu deacord cu asta.
Mi-au trimis acasa o solicitare unde trebuia sa bifez daca nu vreau indexarea si sa le-o trimit prin posta.
Pentru ca nu le-am trimis nimic au bagat indexarea de la ei.
Nu mi se pare corecta aceasta practica....pe care o folosesc mai multi operatori.....
Mi se pare corect sa mi se ofere un produs doar daca eu sunt deacord cu el.
Pot face ceva in acest caz?
Ma pot adresa unor autoritati?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Câte luni trebuie lucrate pentru a beneficia de indemnizație?
Se poate beneficia de indemnizatiea de cresterea copilului daca sarcina este in a 3 a luna, iar vechimea la ultimul loc de munca este momentan tot de 3 luni?
Am o firma deschisa din martie 2018, fara angajati...e cu profil online. Am achizitionat cateva produse, dar nu am mai putut sa ma ocup de ea....in consecinta am ramas cu acele produse, fara sa vand ceva din ele.
Trimestrial am depus declaratia 100.
Este necesar sa depun si bilant, balanta sau alte documente in aceasta luna?
Daca doresc sa opresc firma din activitate precum ca nu functionez si sa nu trebuiasca sa mai depun declaratii si alte documente, dar fara sa o inchid de tot se poate? In ce fel si unde trebuie sa apelez?
Am vrut sa scot de la un bancomat 100 ron, am introdus codul si suma dorita, apoi am primit un raspuns pe ecran ca nu imi pot da banii din motiv x...
cand am verificat online am observat ca banii mi-au fost luati din cont. am sunat la banca si am facut o sesizare, apoi am fost resunata si anuntata ca dupa verificarile lor nu exista nicio eroare in acest sens. O cunostinta a patit asa dar cu 1000 lei.
Intrebarea e daca pot face o sesizare la protectia consumaorului sau in alta parte pentru a-mi recupera banii?
Am infiintat o firma anul trecut in martie, am achizitionat cateva produse dar din motive personale nu am inceput activitatea....nu am vandut din produse
Am depus trimestrial declaratia 100 pe 0.
As vrea sa stiu daca trebuie sa depun, in acest caz, balanta sau bilant si pana la ce data?