avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate adelina constantin

Activitate adelina constantin

multumesc, Armenteros, sunteti singurul care a inteles situatia noastra deci: primaria sect.6,desi a primit doua randuri de documente ca dovezi a situatiei conflictuale din blocul nostru, nu a dat nici un raspuns oficial, doar la un mail trimes de mine mi-a dat un scurt raspuns din care se intelegea ca ei nu se amesteca in hotararile Adunarii Generale, ori tocmai noi asta solicitam respectarea alegerii noii presedinta in adunarea generala! administratorul angajat din 2002, si care ajunsese, din cauza slabiciunii si lipsei de cunoastere a legii 230/2007 de catre Comitetul Executiv, sa conduca blocul ca un proprietar, impunand tuturor celorlalti proprietari propria vointa, in special in cheltuirea banilor din fondul de rulment si reparatii nu a fost multumit de schimbarea presedintelui, si a inceput sa ne faca greutati, cum ar fi nepredarea documentelor, a cheilor de la spatiile folosite doar de el, a facut memorii catre primarie, si catre cec banc sa nu admita schimbul de semnaturi. este destul de complicata situatia, astfel ca bine ar fi sa ne sfatuiasca un avocat, mai ales ca acest administrator demisonat, a dat in judecata Asociatia, pentru motive puerile si penibile, deci ne-ar trebui un avocat, dar bataios,! intai sa inteleaga situatia la fata locului, apoi sa ne sfatuiasca pasii de urmat, apoi sa ne reprezinte in fata instantei, (ianuarie 2011) raspunde-ti aici, si spuneti lamurit, si cinstit, cum sa procedam.daca vom fi de acord ,: va voi da numarul meu de telefon. pentru detalii A. C.....
e ciudat, are o infatisare fioroasa, s-a dus la cec-banc, la primarie si desi toti acestia aveau de la noi copie dupa d misiile lui, totusi l-au luat in serios si ne fac greutati, chiar si politia se uita cu neincredere, inca, parca totusi sectoristul a inceput sa inteleaga ceva, despre masinatiunile demisionatului, dar efectiv nimeni din cei platiti pentru a apara asociatiile de proprietari, nu a facut nimic pentru a ne ajuta, nu au avut efectiv curaj sa dea ochii cu el.!! camera de administratie este inchisa, noi am angajat o firma bunicica pentru contabil si casier, si avem un locatar ca administrator- gospodar, am, platit toate facturile, am strans intretinerea pe luna trecuta, mergem inainte trei femei timorate, dar incapatanate.! acum el ne-a dat in judecata, nu se intelege pentru ce, si vrem o avocata bataioasadeci desi demisionat, desi nu a vrut sa semneze lista de participare la adunarea generala, deci NU A FOST, desi era acolo, totusi este luat in serios, poate ca sa nu se zica ca fac discriminari rasiale......
am tot scris aici, si nu am primit nici un raspuns, oare este o problema nerezolvabila? legea 230/2007 e drept, nu prevede nimic relativ la refuzul unui administrator care, nemultumit de alegerea in adunare generala a Asociatiei de Proprietari, a unui nou Presedinte, (femeie) si-a dat demisia si nu vrea sa predea documentele asociatiei noului comitet, nici camera pe care o folosea la incasari, nici cartea de imobil, nimic din ce este acolo si foloseste locatarilor, nici macar scara pentru inlocuirea tuburiloir de neon arse, de pe holurile blocului. am apelat la dvs, la primaria sect.6, la primaria capitalei, la politia comunitara,(care ne-a refuzat scurt) si la politia sect, 6, care deplasandu-se la fata locului, nu a avut curajul, sau dreptul, de a avea o discutie cu fostul administrator.Noi nu vrem sa ne dam batute, asteptam inca un sfat sau un sprijin.....
Răspuns la discuția Abuz al administratorului de bloc
ce inseamna de fapt "sediul social"vine lume zilnic la acest sediu, deranjeaza vecinii, folosesc liftul nici in blocul nostru nu s-a permis [prin Statut) sa inregistreze cineva firme, chiar asa zise nelucrative......spuneti despre ce este vorba...pentru in juraturi adresati-va la politia comunitara, exista inca un fel de "sectorist" care daca VREA sa vina, tot deranjeaza pe vinovat, chiar daca nu il pedespseste pe loc.......
suntem un comitet nou de femei al unei asociatii de proprietari. Nemultumit de presedinta aleasa, administratorul si-a dat demisia, si nu vrea sa dea arhiva, nici toate dosarele cu cotele de intretrinere pe 2010, si-a inchis biroul si s-a suparat pe sat.. cand ne-am dus la CECBANC pentru schimbarea semnaturilor de acces la fondul nostru de rulment, ni s-a dat o lista de acte necesare, printre care si lista participantilor la Adunarea Generala din 30 iulie cand au fost definitivati proprietarii care fac parte din noul comitet. nemultumiti de alegere, desi atat administratorul si fostul presedinte al comitetului au participat la adunare, fiind mentionati in procesul verbal al adunarii, si au dat in fata plenului stampila si cheile de la diverse spatii folosite de vechiul comitet, acum nu vor sa semneze lista de participanti la adunarea generala, si nici sa predea noului Comitet imputernicirile care facusera sa fie complet cvorul de 50 +unu participanti. Astfel ca in prezent este o situatie ciudata, fostul Administratorul tine incuiate toate bunurile care apartin asociatiei, iar noul comitet nu are acces la fondul de rulment de la cecbanc.Primaria sect. 6 la care am apelat, la sectorul care se ocupa de ralatiile cu asociatiile de propreitari, conf, legii 230/20007, nici nu intelegeau despre ce e vorba, si dupa ce am lasat la registratura toate documentele care ne sustineau cererea de ajutor logistic, nu avem pana acum nici un raspuns. de doua ori am dus acte si lamuriri verbale la acest departament al primariei sect, 6, odata in20.07 2010, si a doua oara la 9.08. 2010.Acum ne adresam dvs, pentru a primi, daca se poate, sfaturi unde sa ne mai adresam, probleme este deci ca nu avem lista de participanti completata, din cauza ca trei persone nu vor sa semneze de prezenta, desi au participat si nici nu vor sa dea imputernicirile care le primisera dela diversi proprietari care nu locuiesc in bloc, avand chiriasi , nu avem documentele blocului, nici cartea de imobil, nici cartea tenica, nici dosarele cu intretinerea pe 2010.....adelina constantin ...cu multumiri.,..daca...:(
:)ad, da asa este, sau asa ar tebui sa fie. dar situatia din blocul nostru este foarte incordata, fiecare pas trebuie sa-l fac cu grije si cat mai aparat de lege. in legea 23o zice asa, ca in caz ca nu-si poate indeplii functia, presedintele poate delega pe un alt membru al comitetului sa indeplineasca "temporar" activitatile presedintelui (art.21 pct(3)), stau cu nasul in legea 230 de cand si-a dat demisia presedintele. Din 2002, au ramas aceiasi presedinte, cenzor si administrator, nu spun cum au ajuns sa se sprijine unul pe celalti, si-au tras si indemnizatii, presul si cenzora, administratorul pe langa 600 lei in fiecare an si-a prevazut in planul de masuri si doua prime de pasti si de craciun, anul acesta cele doua prime au fost de 200 lei fiecare, mai voia si marirea salariului cu o suma echivalenta cu retinerile de la salariul de 6oo lei, asta a declansat schimbarea, pana acum fara spectrul recesiunii tarii in fata, toti participantii, fara sa inteleaga ce zice adtorul, ridicau mana si votau orice. de data asta ,am sarit eu, si abea asa au inteles ce erau gata sa voteze.....nu stiu cine va primi sa indeplineasca functia de presedinte, este o vecina, dar nu stiu daca va fi impartiala, sau va reusi s-o ameteasca si pe ea adtorul, scolit la stefan gheorghiu.......din 2002 am locuit in bloc simtindu-ma chiriasa dlui adttor, nu proprietara unui apartament, ca si al lui.scuzati destainuirea, sunt putin incordata , aproape nu-mi vine sa cred ca vom scapa de fostul presedinte, care dupa ce si-a dat demisia in ultima ad, gen, sperand ca il vom ruga sa ramana, acum regreta, si cauta sa fie reales.si el a fost coleg cu celalalt.....presedintele, ad.torul si cenzorul au fost "cineva la.... vremea lor......"!!!!X-(
multumesc, da, am inteles , dar mie imi trebuie norme metodologice de aplicare a legii 230, cred ca ce am este inca in vigoare. situatia blocului nostru este urmatoarea am avut ad, gen in mai, cand s-a ales un alt presedinte, un alt comitet, si un alt cenzor.desi in adunarea, gen., acel ales ca presedinte a fost de acord, dupa cateva zile, sub influenta familiei, s-a dat demisia, pe care subsemnata, care face parte din noul comitet, a primit-o scrisa. acum trebuie sa alegem alt presedinte printr-o alta ad. generala, la care proprietarii de obicei abea vin cativa. dar ca sa organizam aceasta alta ad. gene. trebuie sa se ocupa cineva, si cred ca ar trebui ca acel presedinte ales in Mai 2010 sa delege pe cineva, cred ca se poate. eu sunt aleasa ca vicepresedinte, post de am auzit de la administratorul care in prezent se considerea proprietarul blocului, si face absolut ce vrea, in special cu sutele de milioane vechi, din fondul de rulment si reparatii, ca nu mai este prevazut in comitetul excutiv. dar o delegatie de la prersedintele ales, cred ca ar fi necesara pentru a putea organiza alta adunare generala. ma scuzati ca am scris atat de mult. ma asteapta multa munca, ceilalti membrii din comitet, ori sunt in concediu de odihna, ori sunt in varsta si nu pot contribui cu nimic concret, decat ca figureaza pe lista noului comitet.....nici unul dintre proprietarii valizi nu a primit sa faca parte din comitet, nu mai vorbesc despre postul de presedinte.......blocul are 44 apart. si circa 90 de locatari.....(50% pensionari varstnici) mi-ar trebui un sfat privind punerea in functiune a comitetului prin alegerea altui presedinte......:):rtfm:
multumesc celor care mi-au raspuns. am inteles sugestiile, totusi as vrea sa stiu daca "GHIDUL LEGISLATIV DESTINAT ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI" cuprinzand legea nr,230/2007 si norma metodologica din 19/12/2007 de aplicarea legii 230/200 publicat de primaria sect. 6, pe cand era primar alex. darabont, este inca in vigoare, deoarece administratorul asociatiei noastre sustine ca a aparut ceva mai recent, dar nu vrea sa il arate noului comitet ales in mai 2010, multe hotariri din aceasta brosura nu au fost respectate de vechiul comitet, mai ales transparenta cheltuielilor din fondul de reparatii.s-;)au strans in doi anii bani, patru luni pe an, s-a zugravit scara bocului de 10 etaje, nu stim nici cat a costat, nici ce bani au ramas. acum avem alt cenzor si alt presedinte, speram ca vor lucra complet transparent cu banii asociatiei, dar sa stim de unde plecam.despre dobanda de la CEC nu doream sa ni se imparta, doar sa mareasca fondul de rulment al fiecarui proprietar cu sumele respective pe zecii de ani de cand este format......va rog sa ma lamuriri , daca se mai poate...adelina;):stunned:
statutul unei asociatii de proprietari infiintata in 2002, ar trebui modificat dupa ultimle norme metodologice de aplicare legii 230/2007? este adevarat ca in prezent nu mai exista plafon de cassa, care l-ar indreptatii pe administrator sa tina toti banii din fondul de rulment,, si fondul de reparatii, in posesia lui, pe motiv ca CECul percepe comisioane mari la orice miscare de bani? si ca dobanda de la CEC nu se mai imparte proportional cu depunerile proprietarilor??:(
Răspuns la discuția PLEDOARII CELEBRE
abea acum am citit data cand a fost postat subiectul "pledoarii celebre" si acum m-am trezit si eu, dupa un an si multe luni......:., dar ce mai cauta pe Forum acum, in decembrie 2009??!:(: