avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate scumpicu

Activitate scumpicu

Am un client care a achizitionat produse de infrumusetare din Marea Britanie, pe care ulterior le-a folosit in salonul sau. Facturile au fost facute inainte sa se deschida salonul, ca societate si problema este ca unele sunt pe numele firmei, dar este folosit decat numele, ca nu exista trecut cod fiscal sau adresa din Romania, si unele sunt pe numele altei persoane care nu are nici o legatura cu firma. Intrebarea mea este: cum sa le inregistrez in contabilitate si ce document justificativ sa intocmesc ca sa stea la baza inregistrarilor contabile? (este neplatitor de TVA- as dori sa ma ajutati si cu inforamtiile despre regimul de TVA in cazul asta)
Si pe deasupra a mai cumparat si obiecte de inventar de valoare mare care le utilizeaza in salon, dar tot pe numele lui. Colac peste pupaza , ca nu mi face destule boacane, a cumparat ceva pe numele firmei si mi le plateste cu cardul personal.
Cum sa le inregistrez in contabilitate?

Va multumesc mult!
Are terminatia RO. Deci, concluzia?
multumesc!
O inregistrez in contul 208? dar o si amortizez?
Răspuns la discuția Plati asigurari sociale
Citeste ordonanta OUG 92/ 2009 - provind amanarea la plata a obligatiilor fiscale
ordinul 2321 din 16 iulie 2009 publicat in monitorul oficila 508/23 iulie 2009
si normele
Răspuns la discuția Factura cu valoare zero
Din experienta mea am intalnit factura pe zero dar nu le am inregistrat in contabilitate, stiu ca pur si simplu le puneam la dosar dar fara sa le inregistrez.
Stiu ca prima data era scris suma si apoi venea pe un rand ulterior suma cu minus.
Daca ati lucrat intr-o firma de consultanta cu obiect de activitate contabilitate si este si membra C.E.C.C.A.R cu siguranta veti primi derogare pentru cei 3 ani, fara sa mai afceti stagiu decat dati examenul final, dar sa stiti ca veti face niste proiecte. Lucrurile acestea vi le spun pentru ca am avut o colega care mai avea 1luan sau 2 pana facea 3 ani si a primit derogarea dar a dus si niste proiecte inainte sa dea examenul final. O sa va ceara o dovada de la firma ca sunt membrii CECCAR si o dovada ca sunteti angajata la ei.
Succes!
Firrma la care lucrez a achizitionat un domeniu de net in care sa-si faca publicitate, etc.
Cum o inregistrez in contabilitate?
Răspuns la discuția diurna
Si puteti sa-mi spuneti unde gasesc informatii de categoria II privind unitatile publice?
Puteti sa-mi spuneti legea in care spune ca trebuie sa-i retin si 5,5% sanatate, pentru ca eu numai inteleg nimic. Am vb cu doua persoane si amandoua mi-au zis acelasi lucru, persoane care nici nu stiu una de alta, ca se retine decat impozit 16%, ca nu il prind deloc in stat si ca nu se mai retine nimic altceva.
Lamuriti-ma si pe mine macar legislativ si spuneti-mi cum cum evidentiez in stat si in contabilitate acei 5,5%.
Va multumesc!
Discuție diurna
Buna seara,
Ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu ce presupune diurna?
Stiu ca pentru institutiile publice am hot. 1860 din 21 dec 2006, dar pentru soc comerciale? De aici stiu ca am indemnizatie zilnica de 13 lei/zi si din codul fiscal 2,5 reiese ca am maxin in contabilitate 32.5 lei pe zi
Care este suma maxima care poate fi acordata?
Ce legislatie imi recomandati?
Ce sfaturi imi acordati?
Va multumesc anticipat