Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura cu valoare zero
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura cu valoare zero

As dori sa stiu daca este legal sa se emita factura de vanzare cu valoare zero ( disc. 100 % ), in cazul in care pentru achizitionarea unui nr.de X produse dorim sa acordam o anumita cantitate gratis. Pana acum s-au cuprins pe aceeasi factura si produsele cu valoare, si cele cu disc.100%.
Multumesc.
Din experienta mea am intalnit factura pe zero dar nu le am inregistrat in contabilitate, stiu ca pur si simplu le puneam la dosar dar fara sa le inregistrez.
Stiu ca prima data era scris suma si apoi venea pe un rand ulterior suma cu minus.
@Dana Filip: Se poate factura cu valoare 0, la total, dar defalcat trebuie sa apara pe factura bunurile cu valoarea de vanzare pe rd.1 si pe rd.2 discount 100%, iar cine inregistreaza trebuie sa inregistreze bunurile pe cont de clasa 3, iar discount pe 667.

@scumpicu: Daca ai factura cu valoare 0 trebuie inregistrata, doarece tu nu
inregistrezi totalul unei facturi daca ai mai multe pozitii, ci articolele din cadrul ei, pe conturile contabile aferente, doar la total document fiind 0.

Andreea Voicila
Andreea Voicila, Contabil