avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate universitaria

Activitate universitaria

Buna seara,

Am incheiat primul an de activitate ca intreprindere individuala si m-ar interesa ce am de facut din punct de vedere fiscal: ce acte trebuie sa depun la finante?etc..

Va multumesc,
Catalin
Va multumesc pentru raspunsuri!
Ar fi util sa folosesc si documentul "Dispozitie de incasare / plata catre casierie" ?
citeam undeva ca serveste la "- document justificativ de inregistrare in registrul de casa si in contabilitate, in cazul platilor in numerar efectuate fara alt document justificativ."
Pe care sa il completez eu ca platitor si sa semneze ca incasat persoana respectiva de la care am inchiriat spatiul pentru punctul de lucru.
Sau poate vorbesc prostii?! :)

Multumesc,
Catalin
Buna ziua,

Am o intreprindere individuala. Am inchiriat un spatiu de la o persoana fizica. Cum pot inregistra ca o cheltuiala in registrul de incasari si plati, chiria platita respectivei persoane? Am incheiat cu el un contract de inchiriere simplu, nu la notar.

Multumesc,
Catalin
Buna seara,

Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva - comert cu amanuntul al cartilor. Sistemul de lucru e in regim de consignatie, cartile vin pe aviz de insotire a marfii si se factureaza periodic in functie de vanzare.
Cum stabilesc pretul din moment ce furnizorii factureaza cartile cu tva?
Daca eu platesc tva pentru carti le dau mai departe tot asa daca sunt neplatitor de tva?
Daca un client solicita factura pot sa trec distinct tva-ul?

Va multumesc!
Catalin
Buna seara,

Revin cu cateva nedumeriri:

1. In cazul in care desfasor activitati de comert cu amanuntul nu trebuie sa intocmesc si monetarul?

2. Am un PC, vreau sa il folosesc la puntul de lucru, trebuie sa il trec in registrul inventar?

3. Pentru ca sunt la inceput am solicitat unui furnizor o comanda mare. Acesta imi solicita un BO in alb. Cat de ok este aceasta? La ce riscuri ma expun?

4. Ce acte trebuie sa completez in cazul in care am un angajat?

Cu multumiri,
Catalin
Va multumesc foarte mult!

Catalin
Buna ziua,

Doresc sa imi deschid o intreprindere individuala pentru o librarie.
Cum este mai bine sa aleg platitor sau neplatitor de tva? Veniturile vor fi din procent vanzari.
Ce acte contabile trebuie sa intocmesc ?
Voi avea doua puncte de lucru, cum afecteaza acest lucru contabilitatea?
Voi avea doi angajati, care sunt documentele ce trebuie intocmite pentru angajarea lor?

Multumesc,
Catalin