avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_2345

Activitate cristina_2345

Va multumesc.
Va multumesc pt raspuns. Unde gasesc in lege sa demonstrez ca nu trebuie sa tin locul a 3 persoane concomitent?
Va multumesc pt raspuns.
In fisa postului meu scrie :
Poate înlocui: - alti angajati ai Compartimentului ..., precum si seful departamentului ....
Asta inseamna ca pot inlocui concomitent 2 persoane la care se adauga si sarcinile mele?
Sunt obligata sa fac asta? Ma refer la perioade pe termen lung, nu cele 10 zile consecutive de concediu.
Si fara niciun banut in plus?
Mai am o intrebare. Am multe zile de co neefectuate (vreo 30), cat timp se pot reporta ca sa nu le pierd?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei colege si a sefului nostru. As vrea sa stiu daca este legal sa am in acelasi timp sarcinile mele, ale colegei si ale sefului nostru. Seful lipseste 3 luni si nu se stie daca se mai intoarce sau nu. Sarcinile mele nu sunt preluate de nimeni, nici macar cand sunt in concediu. In aceste conditii, eu nu am decat salariul meu, nu am alte beneficii ca tin locul atator persoane in acelasi timp. Seful isi primeste salariul mare linistit in continuare. Sunt obligata sa tin locul in acelasi timp pentru inca 2 persoane? Pot primi ceva in plus la salariul meu pt asta?
Buna seara,
Pentru cei care nu sunt la prima casatorie, ce acte trebuie depuse la starea civila?
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria)
sau
- sentinta de divort in original si copie?
Multumesc.
Răspuns la discuția Zile libere casatorie
Multumesc.
Buna ziua,
Pentru cei care nu sunt la prima casatorie, se mai pot lua 5 zile libere pt oficierea cununiei civile?
Va multumesc.
O zi buna.
Buna seara,
Inteleg ca nu conteaza deloc ce scrie in contractul de munca pe care l-am semnat, conteaza numai ce trece colegul de la serviciu in revisal? Este greseala colegului - care avea sarcina sa introduca datele in revisal - pe care o suport eu?
Va multumesc pt raspunsul dvs.
Repet, data angajarii din contract este, sa zicem 01.02.2012 (eu m-am prezentat la lucru in 01.02.2012), iar de la resurse umane mi se spune acum ca eu apar in revisal la data angajarii cu 08.02.2012. Desi am lucrat intre 01.02. si 08.02, nu am fost platita. In foaia de pontaj apar prezenta in aceasta perioada (01.02-08.02). Va rog sa-mi spuneti ce importanta are data trecuta in revisal. Pe mine ma intereseaza sa fiu platita pt munca mea, iar de la contabilitate mi se spune ca nu pot fi platita pt ca in revisal apar cu 08.02, desi in contractul meu scrie 01.02. Nu trebuie sa fiu platita conform contractului si pontajului?
Va multumesc.