avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate loredana7703

Activitate loredana7703

Discuție TVA stat non-UE
Am o firma neplatitoare de TVA care se ocupa cu trimiterea studentiilor pe perioada verii la munca in SUA si care primeste o factura din SUA(fara TVA nu are codul VIES pe ea ) pentru comision. Firma din SUA imi gaseste pentru un numar de studenti locuri de munca si percepe pentru aceasta un comision/student.
Intrebarea mea este: trebuie sa platesc TVA in tara pentru factura respectiva?
Sunt contabila unei firme care se ocupa cu plasarea fortei de munca, firma din Rom este neplatitoare de TVA
Are un acord incheiat cu o agentie din America, in care firma din Rom.este denumite agentie partenera iar firma din America este considerata sponsor.Firma din Rom trebuie sa recruteze studenti pentru trimiterea lor in America pentru 4 luni de zile.Partea americana sa furnizeze fiecarui student un serviciu .Firma din Rom trebuie sa incaseze si taxa pentru acest program iar partea americana va colecta aceste taxe de la agentia partenera din Rom.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca SE DEPASESTE PLAFONUL DE TVA 65.000, trebuie sa devina platitoare de TVA, s-au se pot incadra aceste servicii la scutiri de TVA?

Multumesc!
Va rog daca poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema: am o angajata care este in ingrijire copil pana la 2 ani ( a nascut in 21.06.2013) si nu stiu daca trebuie sa vina mai repede cu o luna la munca?
Mentionez ca d-na este divortata si nu are cum sa stea sotul ultima luna in ingrijire copil.
Trebuie sa anunte la Asistenta Sociala daca incepe mai repede cu o luna?


Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
multumesc frumos!
Buna ziua,
Am si eu o problema, un salariat care se afla in concediu medical pana in 27.05.2015, iar in 18.05.2015 i-a venit decizia de pensionare
Intrebarea mea este cu ce data ii incetez contractul de munca, cu data deciziei s-au cu data in care inceteaza concediu medica?
Daca este cu data deciziei ce fac cu concediu medical?

Multumesc!

salariatul are decizia medicala

Va rog daca poate sa ma ajute cineva in urmatoarea situatie: am o angajata care are concediu medical in luna martie 2015, in luna septemb 2014 a mai avut concediu medical( 14 zile lucrate si 8 concediu medical), cand ii calculez baza de calcul si zilele baza de calcul nu stiu ce sa ii iau la luna septembrie ca zile baza de calcul 8 zile s-au 14

Multumesc!
Discuție Rebuturi!
Am o firma care se ocupa cu vanzarea de chei, ele intra ca si marfa iar o parte sunt vandute in forma bruta si o parte sunt prelucrate.
Cum inregistrez contabil rebuturile in aceasta situatie (cheile sunt gresit facute si atunci sunt declarate rebuturi)

Multumesc!
Va rog daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:
Am o firma cu 2 baruri care transfera marfa de la un bar la altul pe baza de aviz
Daca ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile care trebuie sa le fac pentru gestiunea de unde pleaca mara si pentru gestiunea unde ajunge marfa

Multumesc!
Răspuns la discuția Contract de colaborare
Va rog sa ma ajute cineva:(
Multumesc!
Buna seara,
Am si eu niste nelamuriri la cine ma poate ajuta:
Un SRL-D poate incheia cu o persoana fizica (nu PFA) un contract de colaborare, in contract specificandu-se ca se achita un comision in functie de numarul persoanelor care le recruteaza ( trebuie sa recruteze studenti pentru munca in strainatate)?
Daca da ce contributii se platesc pentru el?

Multumesc!