avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate valy_ungur

Activitate valy_ungur

Buna ziua,

Am un credit si banca mi-a propus o restructurare. Este bine sa fac restructurare? Ce avantaje si dezavantaje am?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara,

Ma incadrez intre 5 - 15 ani vechime in munca. Cat timp primesc somaj? 1 an sau o jumatate de an? Ce suma primesc? (1000 lei - salariul actual)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Merg la munca incepand cu data de 13 octombrie?
Buna seara,

Am specificat in cererea de concediu data 14 sept. pana pe 12 oct. Vreau sa stiu daca stau acasa inclusiv pe 12 oct. si sa revin la munca pe data de 13 oct.

Multumesc anticipat !
Multumesc frumos tuturor pentru timpul acordat cat si pentru rabdare.

Sa aveti parte de o seara frumoasa.
Sincer...... habar nu am...... firma nu este prea transparenta si de aceea am dubii in legatura cu primirea banilor pentru acea persoana luata in intretinere.......
In contract 800 + 25% sporuri.... In mana primesc fix 1000 lei....
Salariul este 1000 lei, in mana, fara persoana in intretinere.
Doresc sa stiu care este suma pe care trebuie sa o primesc luand o persoana in intretinere.

Buna ziua,

Am salariul de 1000 lei, in mana, as dori sa stiu ce suma trebuie sa primesc daca am o persoana in intretinere.

Multumesc anticipat!

Valy
Datoriile la banca si intretine il lasam pe fostul meu "prieten" sa le achite din banii mei, deoarece eu aveam (si inca am) doua locuri de munca si nu aveam timp pt. plata datoriilor. La intretinere a indraznit sa-si treaca si el numele pe chitanta (numele meu, iar in paranteza numele lui) desi eu sunt unica proprietara a apartamentului si banii proveneu de la mine, si la banaca am constatat ca figureaza el in locul meu pt. platile facute (am cerut un extras de cont sa vad cat mai am de platit si......surpriza.........peste tot aparea numai el) . Am cerut bancii sa nu mai incaseze bani de la nici o persoana in afara de mine sau cel putin sa nu mai existe alte date personale (cnp, serie, nr., nume) in afara de ale mele chiar daca plata o efectueaza altcineva. Raspunsul bancii a fost cum ca nu poate sa nu incaseze bani de la client, indiferent daca este sau nu clientul direct al bancii, nu se pot opera alte date decat cele ale "clientului" ce le achita. Vreau sa trimit atat bancii cat si asociatiei de proprietari o instiintare oficiala de la executorul judecatoresc, cum ca nu doresc alte date (nume, cnp, serie, nr.) inscrise pe chitante sau in alte registre, sa figurez numai eu (repet: eu sunt proprietara apartamentului, creditul este tot pe numele meu si banii sunt tot ai mei...... ce-i drept nu am timp pt. plata facturilor......)
Doresc sa stiu daca pot rezolva ceva in sensul asta...
Daca trimit instiintarea atat la banca cat si la asociatia de proprietari, iar acestia nu respecta nici asa dorinta mea pot sa-i actionez in judecata?

Multumesc Anticipat !
Buna ziua,

Am un copil in varsta de 2 ani si vreau sa plec in UE cu el, la familia mea, fara acordul tatalui. Nu sunt casatorita cu tatal copilului, acesta a recunoscut copilul (ii poarta numele). Daca il dau in judecata pentru pensie alimentara isi poate pierde si dreptul asupra copilului? (adica sa pot pleca din tara fara acodul lui, el nu este de acord cu aceasta decizie a mea, cu toate ca nu a contribuit cu absolut nimic pentru a ajuta acest copil). Este genul de persoana care vrea drepturi dar obligatii ba... Am citit pe anumite forum-uri ca pot pleca din tara cu copilul daca nu suntem casatoriti.......Este adevarat?

Multumesc anticipat !