avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Activitate kem

Activitate kem

Răspuns la discuția Cod Procedura Fiscala
Buna ziua,
In acest context, revin cu o completare :
Decizia de impunere emisa de un organ fiscal local, trebuie contestata in conformitate cu dispozitiile art. 268 si urm. din CPF sau poate fi contestata si in baza art. 7 si urm. din Legea nr. 554 / 2004 a contenciosului administrativ ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Cod Procedura Fiscala
Buna ziua,
Multumesc pentru extrasul din Constitutie.
Revin totusi cu rugamintea sa raspunda doar persoanele care au si un punct de vedere legat de problema ridicata.
Buna ziua,
Va rog sa imi precizati daca actualul Cod de Procedura Fiscala face parte sau nu din categoria legilor organice. Eventual, va rog sa argumentati incadrarea in categoria legilor ordinare / organice.
Va multumesc !
Inregistrarea de catre ANAF a companiei in lista contribuabililor mari, duce automat la incadrarea acesteia in randul intreprinderilor mari ? Precizez faptul ca societatea indeplineste conditiile prevazute in art. 4 a.(2), lit. c) din Legea nr. 346 / 2004 respectiv, indeplineste conditiile de intreprindere mijlocie.
Unde poate fi incadrata fapta de a patrunde fara drept in incinta sediului unei societati comerciale, respectiv refuzul de a parasi incinta ?
Răspuns la discuția Temei legal recurs
Multumesc frumos
In cazul unui proces inceput inainte de intrarea in vigoare a noului CPC, in conditiile in care hotararea a fost data ulterior intrarii in vigoare a NCPC, recursul trebuie formulat conform vechii sau noii legislatii ?
Consiliul Local al localitatii X a stabilit in sarcina utilizatorilor unui drum public construit cu fonduri europene taxe exegerat de mari raportat la obiectul de activitate desfasurat.
Exista vreun temei legal care sa le impuna restrictii (temporare sau definitive) pentru taxarea suplimentara a utilizarii drumului public ?
Buna ziua.

Intampin urmatoarea situatie : intr-un dosar de executare silita am consemnat la dispozitia executorului intreaga suma, inclusiv cheltuielile de executare.
In subsidiar, mi-a fost respinsa cererea de suspendare provizorie, dosar in care am mai consemnat la dispozitia instantei 10 % din suma, bani pe care nu i-am recuperat inca, recipisa fiind inca la dispozitia instantei in acel dosar insa.

Sunt la al doilea termen de judecata in contestatia la executare. Pana acum am speculat practic greselile "creditorului" si am reusit totusi blocarea sumei in contul executorului prin introducerea unei contestatii la eliberarea sumei, al carei termen de judecata a fost fixat la o data ulterioara celui din dosarul contestatiei la executare.

In dosarul contestatiei insa, judecatoarea a prorogat discutarea cererii de suspendare a executarii la acest al doilea termen si imi cere printre altele depunerea cautiunii in cuantum de 10%.

Trebuie sa fac cerere de scutire de la plata acesteia motivat de faptul ca intreaga suma este consemnata la dispozitia executorului ? sau instanta din oficiu va constata efectuarea platii integrale ?

Pot fi obligat la plata unei cautiuni de 10 % in conditiile in care am achitat integral sumele din dosarul de executare ? Mai e necesara cautiunea ?

Pot transfera cautiunea din dosarul suspendarii provizorii fara a mai incasa intai de la CEC ?
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Intrebarea era daca putem cere anularea titlului ? Suspendarea executarii sigur o obtinem.