avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate marcelutza

Activitate marcelutza

Buna ziua va rog ,cine poate sa- mi răspundă: am vindut o locuință,am declarat prețul real ,care era mai mic decit cel din grila notariala,dar notarul mi- a luat impozitul de 1% datorat statului ,la prețul locuinței din grila lui notariala.Este corect?Va mulțumesc!
Buna ziua,as dori sa stiu cum sa procedez pt.a obtine un nou Certificat de Căsătorie,dupa ce in Germania ,unde locuim de 40 de ani,a fost modificat legal,
numele de familie al sotilor!? Multumesc!
Buna seara,as vrea sa stiu daca pot sa- i fac imputernicire sotului,pt.vinzarea unui imobil pe care l- am cumparat impreuna,eu nefiind in tara pt.a semna contractul de V-C?Multumesc!
De ce primariia te obliga sa platesti salubritate pt..o adresa unde NU LOCUIESTE NIMENI?De ce sa platesc un serviciu de care Nu Beneficiez? Este legala o astfel de masura?Multumesc!
Buna seara,am nevoie de un sfat:matusa mea,cetatean german, bolnava de Alzheimer,in virsta de 93 de ani,este de 5 ani la pat,nedeplasabila.,nu mai vorbeste,nu mai intelege nimic,este ca o leguma,dar vie !In Romania are o casa pe care a ramas singura proprietara ,dupa decesul sotului.Acum fiicele ei doresc sa vinda casa.Cum se procedeaza in acest caz?Mentionez ca in Germania fiicele au toate actele cu boala mamei lor si dreptul de a hotari pentru ea in orice privinta.Multumesc anticipat pt.informatii!
Buna seara,as dori sa stiu pe ce perioada se restituie impozitul incasat nelegal de catre primarie,pe un teren socotit intravilan de constructii,dar care este de fapt gradina?Mentionez ca in CF era specificat acest lucru!
Intrebam ;referitor la cererea fratelui declarat 'unic mostenitor',daca are drept sa-i ceara celuilalt frate cota parte din donatia anterior facuta de tatal sau!
Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma lamuriti: Un parinte doneaza o casa celor 2 copii,parti egale.Dar la 3 ani dupa ce a facut donatia,ii face unuia din copii donatie pe un apartament ce-i apartinea,facindu-l si unic mostenitor ,scotindu-l pe celalalt copil de la mostenire(mentionez ca copilul dezmostenit nu i-a facut nici un rau parintelui sau)!Dupa 8 ani de la prima donatie,parintele moare,iar fratele mostenitor unic,vrea ca fratele dezmostenit sa-i dea cota parte din donatia facuta in urma cu 8 ani!Este posibil asta?? Multumesc!
Bună ziua,am rugămintea de a- mi da un sfat inurmatoarea speță: in urma cu 29 de ani,fiul meu de 20 de ani a fost ucis intr- o altercație in care a intervenit.Ucigasii,tată și fiu,au fost condamnați la 24 ani,au executat pedeapsa.Unul din ucigași a decedat,celălalt,fiul,dorește acum reabilitarea.Pentru că nu a plătit despăgubirile civile de 227.600 lei in anul 1993,cînd s- a dat sentința definitivă acum in octombrie 2021, îmi trimite mandat poștal cu suma de 22,76 roni - despăgubiri civile- pt.moartea unui tinar de 20 de ani!Întreb: cei 227.600 lei din 1993 sunt egali cu 22,76 roni in 2021??Ce pot face eu in acest caz,pt.ca ucigașul sa nu fie reabilitat pe cale judecătorească???Mulțumesc.
Buna dimineata si Craciun Fericit tuturor! Am nevoie de un sfat,va rog! Locuinta mamei mele are peretele casei care da spre vecin,ca si garg despartitor! Asa a fost contruita de 100 de ani!Vecinul si-a lipit de acest perete ,garajul,fara a lasa nici un pic de spatiu!In casa,pe acel perete,a aparut igrasia!Banuim ca e din cauza ca pe afara nu mai circula aerul pe linga perete,vecinul are depozitate diverse lucruri in garaj,lipite de acest perete.L-am rugat sa mai aeriseasca si sa lase sa se usuce peretele,sa ne lase sa reparam,dar...fara succes!Intrebare: cui ar trebui sa ne adresam pt. a reglementa aceasta situatie?Ce solutii am avea? Fara a apela la instanta!Multumesc!