avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate DemleC

Activitate DemleC

Buna ziua!

As avea o nelamurire legata de conditia de intoarcere la serviciu pentru obtinerea acelui stimulent de insertie lunar de 500 lei. Stiu ca trebuie sa ma intorc la serviciu inainte ca copilul sa impineasca 1 an.
Nelamurirea mea este: cu cat timp inainte ca copilui sa aiba 1 an trebuie sa ma intorc la locul de munca? Unde este specificat acest termen, unde as putea sa caut?
De exemplu copilul meu va implini 1 an pe 14.11.2012.

Multumesc anticipat pentru un raspuns!

O zi placuta tuturor!
Buna ziua!
Am o nelamurire referitor la calculul concediului de maternitate si lauzie. Am un model de calcul, dar oricat am calculat nu imi bat rezultatele cu cele de pe statul de plata de la serviciu.
Sunt in concediu de maternitate si lauzie din 10.10.2011.
Salariul de incadrare pt perioada 01.04-30.09 2011 a fost de 1872 lei + spor de vechime de 5%. Incepand cu 1 oct 2011 mi s-a marit salariul de incadrare la 2011 lei + spor de vechime 5%.
In perioada 15-19 aprilie am beneficiat de CB cod 06 (100%), iar in perioada 20-26 aprilie am fost in CB cod 01 (75%).
Ma poate ajuta cineva cu un model de calcul al indemnizatiei?
Sau unde gasesc modalitatea de calcul al concediilor?
Mutumesc!
Buna ziua!
Trebuie sa fac o angajare la firma, iar persoana pe care doresc sa o angajez are diploma de absolvire a Scolii Profesionale , fiind Muncitor calificat in meseria de Constructor Finisor.
Problema este ca in codul COR nu este aceasta meserie si nu stiu cum sa il incadrez.
Ma puteti ajuta cu o corespundenta la aceasta calificare?
Multumesc mult!
Discuție fise post
Buna ziua !

As avea si eu mare nevoie de 2 fise de post pe care nu reusesc sa le gasesc, si anume:
- Fisa postului Electromecanic
Fisa postului Tamplar Mecanic

Multumesc mult!