avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizatie concediu maternitate si lauzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizatie concediu maternitate si lauzie

Buna ziua!
Am o nelamurire referitor la calculul concediului de maternitate si lauzie. Am un model de calcul, dar oricat am calculat nu imi bat rezultatele cu cele de pe statul de plata de la serviciu.
Sunt in concediu de maternitate si lauzie din 10.10.2011.
Salariul de incadrare pt perioada 01.04-30.09 2011 a fost de 1872 lei + spor de vechime de 5%. Incepand cu 1 oct 2011 mi s-a marit salariul de incadrare la 2011 lei + spor de vechime 5%.
In perioada 15-19 aprilie am beneficiat de CB cod 06 (100%), iar in perioada 20-26 aprilie am fost in CB cod 01 (75%).
Ma poate ajuta cineva cu un model de calcul al indemnizatiei?
Sau unde gasesc modalitatea de calcul al concediilor?
Mutumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:46, 18 Ianuarie 2012
- calculul se va face salariului brut REALIZAT din ultimele 6 luni si numarul de zile lucrate
;-cand vei calcula si pe lunile urmatoare va fi aceeasi baza de calcul (sept2011-apr2011)
- se va suporta integral si din prima zi din FNUASS (societatea nu suporta nici o zi in cazul indemnizatiei de maternitate si nici a ingrijirii copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani);
1000 salariu realizat * 6 luni=6000

6000/x(total nr.zile lucratoare 6 luni)=y
y* nr zile lucratoare luna octombrie 2011=z
z* 85% = brut c. maternitate
@DemleC,

1.Pt. a putea sa va calculez exact indemnizatia bruta/neta de cm ar trebui sa-mi spuneti ce venit brut ati inregistrat pe luna aprilie,pt. ca aveti 2 concedii de boala incepind din15 aprilie,pt. care ati primit indemnizatie de cm,iar in perioada 1-14 ati beneficiat si de salariu. Aprilie fiind prima luna din cele 6 luate in calcul la stabilirea bazei de calcul.
2.Faptul ca in luna octombrie vi s-a marit salariul,nu va influenta calculul bazei,si implicit a indemnizatiei,pt. ca se au in vedere veniturile obtinute incepand din luna anterioara concediului,deci din septembrie.Pt. perioada 1-9 octombrie ati primit salariul majorat,incepand din 10 octombrie indemnizatia de cm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal si cel de sarcina si lauzie alexandrautu alexandrautu Buna ziua, Problema mea este legata de o salariata ce a fost in concediu medical cod indemnizatie 15 din data de 18 ianuarie 2012 si din luna iunie este in ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul indemnizatie zilnica pt concediu maternitate ELLA83 ELLA83 Buna ziua, Sunt la inceputul perioadei de concediu crestere si ingrijire copil si am constat luna aceasta ca angajatorul meu, la calculul indemnizatiei de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical prenatal cod 08. raduionut raduionut Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns concret, am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret. care este metoda de calcul concediu ... (vezi toată discuția)