avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate magdalenapaun

Activitate magdalenapaun

Răspuns la discuția Conditii acordare tichete de masa
multumesc frumos.
pentru a acorda tichete de masa salariatilor angajatorul trebuie sa aiba profit?
adica, am inteles ca aceasta cheltuiala este deductibila limitat potrivit legii, dar pentru a deduce aceasta cheltuiala angajatorul trebuie sa aiba profit in fiecare luna in care a acordat tichete angajatilor?
Multumesc.
societatea noastra a derulat mai multe contracte de leasing, unele dintre ele fiind incheiate fiind transmisa proprietatea autovehiculelor, unul dintre ele chiar cu 8 ani in urma.
in prezent, pentru doua dintre aceste contracte care desi au fost achitate societatea de leasing nu vrea sa ne transmita proprietatea intrucat in contabilitatea lor figuram cu un debit destul de mare.
incercand o negociere cu acestia intrucat in contabilitatea noastra nu figureaza acest debit, efectuand un punctaj am descoperit ca acestia pentru contractul incheiat in urma cu 8 ani nu au inregistrat in evidenta lor contabila doua facturi emise de ei pe minus, la suma pe minus inscrisa in cele doua facturi calculand si penalitati de-a lungul timpului.
le-a transmis aceste doua facturi pe care noi le detinem in original, dar acestia nu vor sa le recunoasca intrucat nu s-ar fi incheiat cu acestia act aditional cu privire la acest aspect.
intrebare: care ar fi valoarea juridica a acestor doua facturi pe care societatea de leasing nu vrea sa le recunoasca desi sunt emise de ei, nu le-au inregistrat in contabilitate, dar spun ei, operatiunea respectiva trebuia consfintita printr-un act aditional la contract.
Va multumesc.
Răspuns la discuția cerere scutire amenda judiciara
multumesc.
cererea de scutire amenda judiciara a martorului intr-un dosar penal se judeca separat de dosar sau se judeca de completul care a dispus amenda.
Răspuns la discuția contract partial de munca
multumesc frumos.
Se poate incheia un contract de munca pe perioada determinata cu timp partial de munca in formula de 8 ore /zi , dar 16 ore pe saptamana, respectiv contract pe o perioada de 2 luni, dar in fiecare saptamana este nevoie doar ca acestia sa lucreze doar 2 zile pe saptamana.
Va multumesc.
societatea a derulat mai multe contracte de leasing pentru mai multe vehicule de-a lungul anilor.
majoritatea au fost incheiate si s-a achitat si valoarea reziduala, si cu greu pentru fiecare in parte a trebuit sa facem notificari peste notificari pentru a ni se transmite dreptul de proprietate. ultimele doua contracte au fost incheiate la aceeasi data, astfel ca, desi am achitat valoarea reziduala a acestora de aproape doi ani societatea de leasing nu vrea sa ne transfere dreptul de proprietate motivand ca am mai avea de achitat niste sume ce ar proveni din diferente de curs, din dobanzi. precizam faptul ca dobanzile nu au fost calculate pt ca am fi intarziat plata vreunei rate, aveau bilete la ordin care erau introduse in banca la data scadenta si nu s-a intamplat nici macar odata sa se intarzie vreo plata. in schimb dobanzile le-au calculat pentru ca alocau platile efectuate de noi pe alte contracte. si implicit ramaneau rate neachitate integral in situatia lor la care calculau dobanzi.in prezent am primit o notificare prin care ne someaza ca vor rezilia cele doua contracte, desi valoarea lor reziduala este achitata, valoare reziduala pentru care in 2009 a fost incheiat un act aditional prin care s-a stabilit modul si termenele in care va fi achitata aceasta valoare reziduala.
noi nu suntem de acord cu aceste sume si am trimis acestora numeroase notificari prin care i-am rugam sa efectuam impreuna o verificare a acestor contracte, la care insa nu am primit raspuns.
care ar putea fi calea de urmat in aceasta situatie? putem face o plangere penala impotriva societatii de asigurari?
Multumesc.
multumesc.
s-a stabilit ca de a doua zi zilierii sa vina la munca. dimineata inainte de a veni s-a completat registrul cu datele acestora urmand ca atunci cand vor veni sa semneze pentru venire si apoi restul datelor- sumele de plata, semnatura de primire a banilor, etc. dar acestia nu au mai venit. registrul a ramas astfel completat.
este obligatoriu sa se trimita la itm aceste inregistrari, desi prestarea muncii si plata nu s-a efectuat in fapt.
multumesc.