avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate ggvv

Activitate ggvv

Probabil ca legea ar fi vrut sa distinga .
Dar, deloc surprinzator, nu a reusit...
Problema apare la interpretarea expresiei controlul medical anual. Cuvantul controlul este articulat (articol hotarat), deci ar fi vorba despre acel control pe care cel care a scris expresia considera ca este un lucru bine cunoscut de cititorii expresiei.
Controlul medical anual este acel control medical ce se efectueaza cel putin o data pe an si este reglementat de actele normative din domeniul SSM (securitatea si sanatatea in munca)?
Atunci, acest controlul medical anual nu este doar o zi pe an in care faci ce analize vrei, ci
este o zi in care se face un control de catre medicul de medicina a muncii cu care institutia/firma are contract si eventual, daca acest medic recomanda, se fac si alte analize si/sau controale medicale.
Efectuarea acestui control obligatoriu reglementat de actele normative din domeniul SSM nu trebuie sa implice vreun cost pentru salariat, adica timpul consumat de angajat pentru efectuarea acestui control este timp platit, echivalent cu concediul de odihna.
Răspuns la discuția Salariu mediu brut februarie 2017
A se intelege ca versiunea D112 publicata la 17.02.2017 pe site-ul ANAF este valabila in perioada 17.02.2017 --> prezent.
Este valabila ultima versiune publicata.
Se pare ca si pentru februarie se foloseste tot salariul mediu brut de 2681 lei din 2016.
Daca se foloseste salariul mediu brut de 3131 lei din 2017, D112 (versiunea valabila in 06.03.2017) va da erori pentru calculul CM.
Răspuns la discuția Salariu mediu brut februarie 2017
D112, versiunea valabila la 06 martie 2017, spune altceva.
Răspuns la discuția Declaratia M500
De ce nu se inscriu asistentii personali ai persoanelor cu handicap?
Buna ziua.
Va rog sa-mi trimiteti si mie, când aveti timp, procedura de transfer pe adresa vasile.galu@gmail.com
Va multumesc.
Mie nu imi pare rau, eu am vrut doar sa dau un exemplu dintr-un caz concret.

Fiecare decide si raspunde de modul prin care se constata suspendarea raportului de serviciu: au auzit de la o vecina, de la televizor, au citit in ziar sau au primit o adresa oficiala (solicitata sau nu) de la parchet sau judecatorie.

Intr-un caz similar, DNA-ul a transmis o adresa prin care instiinteaza UAT-ul ca s-a trimis in judecata functionarul x in dosarul y pentru infractiunea de abuz in serviciu si ca UAT-ul urmeaza ca, in conformitate cu prev. art. 94, alin. 1, lit. m) din Legea nr. 188/1999, rep., sa ia masurile legale ce se impun. Adresa a venit dupa aprox. 30-45 de zile de la trimiterea in judecata. Deci, ar trebui sa primiti o adresa oficiala, chiar cu o oarecare intarziere si apoi sa se constate suspendarea de drept.
Nu cred ca furnizorul de internet a dat astfel de informatii.
Probabil ca angajatorul banuieste cine a trimis e-mail - urile si minte ca a aflat IP-ul si identitatea celui care a transmis mesajul in speranta ca expeditorul mesajului va recunoaste. Angajatul de la IT NU poate afla identitatea celui care a trimis mesajul. Oricum, cel mai probabil IP-ul este alocat dinamic si este diferit la fiecare conectare.