avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate victor_dorel

Activitate victor_dorel

1.va rog sa-mi spuneti daca in baza unui contract de inchiriere pasune comunala incheiat intre mine si primaria de care apartin pe o perioada de 5 ani pot sa depun priect la APIA pe ecologic ?
2.care sunt criteriile si cum se procedeaza pentru infiintarea unei cooperative ? legat de crescatorii de bovine ? baza legala ?


Va multumesc !
Răspuns la discuția Pensionare
Daca renunta la pensie si merge in continuare cu norma intreaga pana cand ar mai putea ramane in campul muncii?/
Discuție Pensionare
Buna ziua !

O persoana angajata pe postul de sofer la o unitate scolara care are decizie de pensionare incepand cu 8 aprilie 2015 isi poate continua activitatea si daca da pana la ce data si in ce conditii ? Trebuie sa renunte la pensie ?

Daca se poate sa-mi spuneti si o baza legala.

Multumesc anticipat!
Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti cum procedez:
Pana in 2012 am avut subventie de bovine pe numele tatalui meu care in 13 ianuarie 2013 a decedat. Ca sa depun cerere de subventie in anul 2013 ce trebuie sa fac. Mentionez ca sunt unicul mostenitor.
Discuție CCC
Buna ziua!
referitor la plata concediului de odihna pt cei care lucreaza in invatamant. Am angajata o d-na profesoara care in 24 iulie 2012 a nascut. Din 15 iunie pana in 23 iulie a fost in CO iar din 24 in lauzie si dupa 42 de zile in CCC. Cu data de 1.08.2013 si-a facut cerere de revenire la post (este titulara) Cu 1.08.2013 cum o platesc cu zile lucrate sau in CO si ii mai platesc difereta de zile de CO pt anul scolar 2011/2012?

Multumesc !
Buna ziua!

Va rog sa ma lamuriti cu o problema:
am terminat Fac de Lb si Lit Romana, specializarea Lb Romana-Lb Engleza, studii de lunga durata, am tot lucrat ca suplinitor in invatamant. In urma cu 2 ani am suplinit pe catedra de invatatori si am fost platita calificata. Daca in acest am iau spre suplinire o catedra de invatatori pot sa fiu platita calificata ? Daca da, va rog sa-mi spuneti si baza legala.

Multumesc mult !
va rog sa ma lamuriti in problema repartizarii in urma concursului de titularizare in invatamant

am obtu=inut nota 8,15 la examenul de titularizare, la prima sedinta publica nu am prins post, iar la a doua postul pe care am predat in anul scolar trecut si care este in localitatea de domiciliu a fost luat de cineva cu nota 7,05 pe motiv ca eu am doar trei ani de facultate, acuma am terminat primul an de master, iar persoana respectiva are masterul terminat. Eu intreb conteaza nota sau durata studiilor ?


Multumesc mult !!!
in ce conditii angajatorul poate refuza eliberarea anexei 14 pt somaj ??????