avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate 01cccp01

Activitate 01cccp01

am fost penalizat la locul de munca .este legal acest lucru?sau trebuia mai intai sa primesc avertisment?de asemenea fiind in concediu medical m-am trezit si trecut liber in aceelasi zile.pot fi si medical si liber in acelasi timp?sefii mi-au invocat ca facusem prea multe ore si trebuia sa ma treaca liber.ESTE LEGAL acest lucru?daca ati putea sa imi raspundeti si mie la aceste doua intrebari.VA MULTUMESC ANTICIPAT
sant un angajat al RATB BUCURESTI.un om care este supus abuzurilor la locul de munca.desi de cand lucrez de 12 ani la acest depou,am dat dovada de seriozitate,sefii de aici au oamenii lor pe care ii sustin si sant sustinuti de acestia fiind cunstinte ff vechi,eu venind de la alt depou fiind nevoit sa ma mut aproape de casa.DEani de zile acesti sefi ma repartizeaza pe linii grele,lungi,desi am adus document de la medicina muncii ca sant bolnav de discopatie lombara ceea ce presupune linii scurte,sefii nu au tinut cont de acest lucru si miau spus sa ma mut la alt depou daca nu-mi convine.mentionez ca colegii mei,care au aceesi functie ca si mine si nu au aceasta prb de sanatate sant titulari de vagon,lucreaza pe ce linii doresc si chiar ii sugereeza sefului unde ar vrea sa lucreze.desi am apelat si la SINDICAT,acesta a spus ca nu poate face nimic decat sa influenteze nu sa rezolve......de curand am primit si penalizare de la seful meu.pe motiv ca nu ma incadrez in colectivitate,desi cred ca ar fi trebuit sa primesc mai intaii un avertisment nu direct penalizare si nu pentru asemenea motiv.ma simt ff nedreptatit,mai ales cand intr-una din zile sefii de depou mi-au spus sa le multumesc ca nu au intervenit si la PSIHOLOGIE,unde am avut de trecut un test.de-a lungul anilor am trecut cu brio toate testele,insa mi-au dat de inteels ca dansii pot influenta rezultatele acestor teste,ceea ce nu mi se pare corect.mentionez ca acestea sant doar cateva din abuzurile pe care le-am simtit de-a lungul timpului.va multumesc pentru timpul acordatsi pentru ca am avut posibiltatea sa-mi spun si eu oful.daca puteti insa sa-mi spuneti cum sa procedez sa am parte de un avocat dela tribunalul muncii,este posibil unul din oficiu?sau unde sa ma adresez sa mi se faca dreptate,ca in cadrul locului meu de munca nu mai am nici o solutie.....va multumesc anticipat.cu respect....