Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nedreptate la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nedreptate la locul de munca

sant un angajat al RATB BUCURESTI.un om care este supus abuzurilor la locul de munca.desi de cand lucrez de 12 ani la acest depou,am dat dovada de seriozitate,sefii de aici au oamenii lor pe care ii sustin si sant sustinuti de acestia fiind cunstinte ff vechi,eu venind de la alt depou fiind nevoit sa ma mut aproape de casa.DEani de zile acesti sefi ma repartizeaza pe linii grele,lungi,desi am adus document de la medicina muncii ca sant bolnav de discopatie lombara ceea ce presupune linii scurte,sefii nu au tinut cont de acest lucru si miau spus sa ma mut la alt depou daca nu-mi convine.mentionez ca colegii mei,care au aceesi functie ca si mine si nu au aceasta prb de sanatate sant titulari de vagon,lucreaza pe ce linii doresc si chiar ii sugereeza sefului unde ar vrea sa lucreze.desi am apelat si la SINDICAT,acesta a spus ca nu poate face nimic decat sa influenteze nu sa rezolve......de curand am primit si penalizare de la seful meu.pe motiv ca nu ma incadrez in colectivitate,desi cred ca ar fi trebuit sa primesc mai intaii un avertisment nu direct penalizare si nu pentru asemenea motiv.ma simt ff nedreptatit,mai ales cand intr-una din zile sefii de depou mi-au spus sa le multumesc ca nu au intervenit si la PSIHOLOGIE,unde am avut de trecut un test.de-a lungul anilor am trecut cu brio toate testele,insa mi-au dat de inteels ca dansii pot influenta rezultatele acestor teste,ceea ce nu mi se pare corect.mentionez ca acestea sant doar cateva din abuzurile pe care le-am simtit de-a lungul timpului.va multumesc pentru timpul acordatsi pentru ca am avut posibiltatea sa-mi spun si eu oful.daca puteti insa sa-mi spuneti cum sa procedez sa am parte de un avocat dela tribunalul muncii,este posibil unul din oficiu?sau unde sa ma adresez sa mi se faca dreptate,ca in cadrul locului meu de munca nu mai am nici o solutie.....va multumesc anticipat.cu respect....
Ati facut cerere la locul de munca prin care sa solicitati schimbarea locului de munca.V-a raspuns la solicitare ?Ati formulat in scris la sindicat o cerere prin care sa solicitati ajutorul lor?
Daca sindicatul refuza adresati-va blocului sindical unde este afiliat acest sindicat.
Numai pe relatari far sa aveti nimic palpabil nu va ia nimeni in seama.Faceti cereri peste cereri stringeti hartii.Daca sunteti salariat nu va da nimeni avocat din oficiu.Sunt niste conditii de indeplinit pentru a obtine ajutor judiciar.