avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate Kiki2933

Activitate Kiki2933

Conform contractului colectiv de munca al companiei la care sunt salariata nu se acorda ajutor material decat in cazul decesului parintilor, fratilor, socrilor, copiilor.
Am o nelamurire...bunica a fost persoana care m-a crescut, parintii mei avand fiecare alta familie. Am avut cu dumneai un contract de intretinere in care se stipuleaza clar ca eu ii suport cheltuielile in caz de deces conform datinilor, deci o aveam in intretinere. Pentru ca pensia dansei era de 455 ron nu am avut-o la deducerea personala. M-ar interesa daca stie cineva o portita prin care as putea solicita acest ajutor material unitatii la care sunt salariata. Extras din CCM al companiei ''Art. 85 În afara ajutoarelor prevăzute de lege la care au dreptul, salariaţii vor beneficia de următoarele ajutoare a. în caz de deces al salariatului angajatorul va acorda 3 (trei) salarii de bază al celui în cauză, însemn religios, sicriu şi transport decedat;
b. dacă decesul salariatului a survenit din cauza unui accident de muncă, a unui accident în legatură cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de 4 (patru) salarii de bază al celui în cauză, însemn religios, sicriu şi transport decedat;
c. în caz de deces al soţului/soţiei, copil, părinţi, frate/soră, socru/soacră, angajatorul va acorda un salariu mediu pe unitate realizat la luna anterioară, însemn religios, sicriu şi transport decedat. Dacă ambii soţi sunt salariaţi ai unităţii, se acordă un singur ajutor;''
Precizez ca am facut si o declaratie la notar pe propria raspundere ca o aveam in intretinere si am depus si o copie de pe contractul de intretinere mai sus amintit insa mi s-a comunicat ca nu ma incadrez in prevederile art.85, mai sus redactat.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Calcul fond handicap datorat
1.Nr. mediu de salariati trebuie sa fie mai mare sau egal cu 50.
2.Daca numarul mediu este sub 50 de salariati nu se calculeaza fondul.
3.Am sa-l citez pe nego_777:
''- un angajat cu norma de 4 pe un post cu norma 8 reprezinta 0.5 angajati pe zi''
4.Extras din legea 448/2006 art.2 ''(1) Persoanele cu handicap, in intelesul prezentei legi, sunt acele persoane carora, datorita unor afectiuni fizice, mentale sau senzoriale, le lipsesc abilitatile de a desfasura in mod normal activitati cotidiene, necesitand masuri de protectie in sprijinul recuperarii, integrarii si incluziunii sociale''. Nu conteaza ce grad are handicapul.

Răspuns la discuția Calcul fond handicap datorat
Multumesc...
Ar putea sa-mi expuna cineva exact cum se calculeaza fondul de handicap datorat?
Eu, conform legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap calculez astfel:
nr. sal.(peste 50)*4%*670(sal minim)/2, (rotunjesc in plus sau in minus in functie de zecimale)
Dilema mea ar fi aceasta...cf.ordinului 590/2008 privind aprobarea instructiunilor pentru aplicarea art.78 din legea 448/2006 se ia in calcul numarul mediu de salariati si nu numarul de salariati din luna...(numarul mediu de salariati din fiecare luna determinandu-se ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, inclusiv zilele de repaus saptamanal, zilele de sarbatori legale si alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza, impartita la numarul total de zile calendaristice, cu exceptiile prevazute la art.2(2))