avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate ana_maria_29

Activitate ana_maria_29

Buna ziua,

Mi-a fost respinsa plangerea. Puteti va rog sa-mi spuneti cu amenda cum se procedeaza? Intre timp amenda contraventionala s-a dublat.
Pfa norma de venit cu norma de venit 12600/an în 2016 , am obligația declarării cas pt 2016?
Aveam obligatia de a declara cas in 2015, când norma pe 2015 a fost 10800?
Multumesc.
Multumesc pt raspuns. Fac factura 1.servicii si 2.cheltuieli accesorii( transport, cazare) fara tva. Puteti sa imi dati si un articol din CF?
SI ca declaratii ?trebuie sa declar ceva? (sunt pfa neplatitor tva, norma de venit)

In legatura cu serviciile pentru clienti UE, de ce spuneti ca sunt exceptate de la inregistrarea in ROI? mie mi-au zis de la anaf (acum 1 an) ca trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun 390 vies. Aveti un articol in care se specifica acest lucru?

Multumesc
Sunt PFA neplatitor de tva. Cum se procedeaza cu cheltuielile accesorii pentru prestari servicii in Romania sau tari Non- ue , clientul fiind non-ue (prestari servicii in santiere navale, nave). In contract se prevede ca clientul suporta cheltuielile de transport masa si cazare.Am primit facturile de transport, masa si cazare pe PFA si vreau sa stiu cum fac factura pentru client si daca trebuie sa declar ceva in legatura cu aceste cheltuieli accesorii.
Răspuns la discuția declaratia 390
buna ziua,

cum ati rezolvat situatia. am si eu aceeasi situatie. am declarat pentru luna trecuta o denumire si Cod tva pentru un client care vrea sa-i facturez pe o alta firma. ei nu au inregistrat, eu am declarat deja.

Suma este corecta.

multumesc
La plafonul de 35.000 euro se iau in calcul si veniturile din operatiuni intracomunitare?
La PFA -uri sediul este acelasi lucru cu punctu de lucru?

Cei de la primaria din comuna unde am sediul PFA-ului imi spun ca punctul de lucru e acelasi cu sediul social. si trebuie sa platesc niste taxe.
Au ei un regulament in care au zis ca toti agentii economici:pfa, ii , srl tb sa plateasca: firma, gunoi, reclama,program functionare, taxa autorizatie functionare - toate acestea in fiecare an ("Acordul se va elibera pentru fiecare punct de lucru al agentilor economici , de pe raza comunei, mai putin pentru sediile unde acestea isi desfasoara activitati administrative").
In certificatul constatator scrie: Activitati care se desfasoara la beneficiari si /sau inafara sediilor proprii.

Da-ti-mi un sfat cum sa vorbesc cu ei, pentru ca amenda e 2500 lei.

Multumesc.
Cum ati procedat ? ati ramas norma de venit si v-ati inscris in ROI?
Eu am intrebat despre aceeasi problema la anaf si raspunsul verbal a fost ca tb sa ma trec la imp pe venit real pentru ca tb aplicata norma de la locul prestarii. si Statul intracomunitar nu are norme.A ramas sa se consulte si sa imi dea in cateva zile un raspuns.
Poate aflu mai multe de la dvs.
Multumesc.
Ma ajuta si pe mine cineva cu un contract de prestari servicii - reparatii electrice in limba engleza ? multumesc