avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate cutenicole7

Activitate cutenicole7

Buna ziua tuturor! O sa incep direct prin a-mi prezenta problema:
Sunt casatorita cu un cetatean italian. Dupa incheierea casatoriei,care s-a desfasurat in Romania,am incheiat un act notarial in Italia prin care cerem separarea de bunuri. Deci fiecare are drepturi si responsabilitati 100%asupra lucrurilor achizitionate,fara ca celalalt sa pretinda ceva(cu alte cuvinte fiecare cu ce-i a lui)
Eu in Romania am avut probleme acum mult timp cu banca,in urma acestor probleme am fost executata din casa,acea casa cumparand-o cu ajutorul unui credit imobiliar.
Sotul meu vrea sa achizitioneze un imobil in Romania,dar in urma certificatului de casatorie si a legilor romanesti eu voi figura ca si coproprietar,lucru pe care noi nu il vrem. E posibil ca in baza acelui act notarial semnat in Italia (care spune deasemenea ca ne supunem legilor italiene,indiferent de tara unde vom locui ) se poata fi doar el proprietarul acestui imobil?
E foarte important pentru noi sa stim exact daca se poate sau nu.
Avocata mea mi-a spus ca se va putea face de la 1 octombrie,cand va intra in vigoare noul cod al familiei si va fi modificata si legea proprietatii,dar am vrea sa putem cumpara la inceputul lui septembrie.
Nu se ia in calcul faptul ca el este oricum cetatean strain? Toti acei cetateni straini care sunt casatoriti si au anumite activitati in Romania au nevoie de procuri din partea sotiilor sau de prezenta lor la semnarea fiecarui act in parte?
VA MULTUMESC!
NICOLE.
Răspuns la discuția schimbare nume
"cand persoana in cauza poarta un nume de familie de provenienta straina si solicita sa poarte un nume romanesc;". Aceasta ar fi una dintre posibilitatile schimbarii numelui,nu este adevarat.Atunci,dat fiind faptul ca numele este de origine italiana,as putea avea sperante... Sau are prioritate faptul ca trebuie sa-si dea acordul el? Eu acum sunt casatorita,dar port numele meu de familie,datorita faptului ca sotul meu fiind italian,legea nu-ti permite sa iei numele sotului dupa casatorie.EL ar vrea sa o adopte,dar nu pentru ca tine neaparat sa poarte numele lui,ci pentru a o scuti pe fetita de unele rautati,precum am spus.Eu as vrea sa aiba acelasi nume pe care il am eu,nu al unei fiinte care nu stie macar daca are parul lung sau scurt.Nu este un capriciu in ceea ce ma priveste,dar e mai bine pentru ea.
Răspuns la discuția schimbare nume
cand am luat hotararea ca ea sa poarte numele ambilor parinti tatal ei era un alt om,altul decat ceea ce a devenit acum.Este un infractor notoriu,un sarlatan de 2 lei.Nu mi-ar fi pasat atat de mult daca eu nu ar trebui sa ma intorc in Italia,la munca,intr-un orasel unde toti ii cunosc pe toti si unde el a locuit sau cred ca inca mai locuieste.Nu as vrea pentru nimic in lume ca fetita mea sa aiba de suferit di cauza unui nume pe care il poarta fara voia ei.Stim cu totii pana unde ajunge rautatea oamenilor,atunci cand se vrea! iar pe el oricum nu il intereseaza acest copil,dar din rautate nu este de acord!Nici macar nu i-a trimis un mesaj de ziua ei,fara a mai pomeni de mai mult! Deci,ce pot face? Cum pot face sa poarte doar numele meu?
Răspuns la discuția schimbare nume
cand am luat hotararea ca ea sa poarte numele ambilor parinti tatal ei era un alt om,altul decat ceea ce a devenit acum.Este un infractor notoriu,un sarlatan de 2 lei.Nu mi-ar fi pasat atat de mult daca eu nu ar trebui sa ma intorc in Italia,la munca,intr-un orasel unde toti ii cunosc pe toti si unde el a locuit sau cred ca inca mai locuieste.Nu as vrea pentru nimic in lume ca fetita mea sa aiba de suferit di cauza unui nume pe care il poarta fara voia ei.Stim cu totii pana unde ajunge rautatea oamenilor,atunci cand se vrea! iar pe el oricum nu il intereseaza acest copil,dar din rautate nu este de acord!Nici macar nu i-a trimis un mesaj de ziua ei,fara a mai pomeni de mai mult! Deci,ce pot face? Cum pot face sa poarte doar numele meu?
Discuție schimbare nume
Buna tuturor! Am o mare problema in ceea ce priveste numele fetitei mele. Am avut o relatie lunga,din care a rezultat Giorgia,tatal fiind italian.De curand,in urma unei hotarari judecatoresti mi s-a acordat incredintarea fetitei.Ea poarta 2 nume de familie,al lui si al meu.Dat fiind faptul ca el nu mai are nici o legatura cu ea,as dori sa renunt la numele lui,dar el nu este de acord.Ce pot face? Precizez faptul ca el este in Italia,iar noi aici,in Romania,daca are vreo importanta acest lucru.Va ro sa ma sfatuiti ce anume imi ramane de facut! Nu as vrea un alt proces,pentru ca doar ce am terminat cu cel de incredintare si mi-as dori ca pana in toamna,cand
printesa mea va merge la gradinita sa rezolv aceasta problema. Va multumesc!