avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters190775

Activitate ContSters190775

Recent a fost realizat un control pe la magazinele din zona noastra iar toata lumea era speriata ca "verifica ecusoanele si dau amenda mare daca nu-l ai".
La noi vanzatoarele au ecusoane, nu asta ar fi problema. Eram curios sa vad intre ce valori este acea amenda data pentru lipsa ecusonului iar dupa ce am periat internetul nu am gasit vreo lege care sa specifice ca vanzatoarele sunt obligate sa poarte ecuson.

Pana la urma, ecusoanele sunt obligatorii?
Care este legea ce vorbeste despre aceste ecusoane? Cine este obligat sa poarte ecuson si cine nu este? Si, desigur, care sunt amenzile in cazul acesta?

Multumesc foarte mult.
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt. :)
Buna.

Am urmatoarea problema:

- lucreaza din 15.09.2007 pe post de operator calculator.
- din iunie-iulie 2010 a absolvit cu licenta specializarea Inginerie Economica.
- in toata aceasta perioada (2007-prezent) si-a pastrat locul de munca (operator calculator)
- aplica pentru un post de sef serviciu in cadrul unei primarii, post pentru care se solicita "studii superioare de lungă durată absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă în profil economic; vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice: minim 2 ani".

Aceasta persoana are dreptul sa fie primita la concursul pentru postul de sef serviciu?

Mulțumesc.
Viteza cu care rulam era de aprox. 35-40 km/h datorita conditiilor dificile (gropi) Permisul mi-a fost suspendat 30 zile, amenda 268lei si 4 puncte penalizare pt neacordare de prioritate de catre un agent care nu avea vizibilitate clara, din cauza unei dubite parcate, asupra trecerii de pietoni . Acest agent a observat si a apreciat de la distanta mare o persoana in vecinatatea trecerii de pietoni si a presupus ca nu am acordat prioritate de trecere pietonului in cauza Mentionez ca pietonul era o batranica care nu prezenta intentia de a traversa, ea aflandu-se doar intr-o zona apropiata trecerii de pietoni.
Alaturi de mine, in masina, au mai fost 3 persoane majore care au asistat si care pot sa confirme aprecierea eronata a agentului.

Am refuzat sa semnez procesul verbal deoarece il consider nedrept, acesta fiind un abuz din partea agentului.

Am primit procesul verbal prin posta dar nu la adresa din buletin si nici nu mi-a fost inmanat personal. Postarita a lasat procesul verbal si instiintarea la sediul unei societati comerciale, loc in care lucreaza o matusa de-a mea, aceasta din urma nu a semnat niciunde cum ca a primit p.v. dar poate sa dea declaratie cum ca la primit.

Mai mentionez ca martorul scris pe p.v. nu a fost prezent la fata locului la momentul redactarii acest lucru putand fi confirmat de cei 3 martori prezenti.
Iar pe p.v. judecatoria la care se poate depune plangerea nu a fost scrisa citet, fiind mai mult o mazgaleala foarte greu de descifrat.

Numele meu este "PETRIªOR" iar agentul a scris in prima parte a pv "PET2ISO2" iar in a doua parte a pv, la "Instiintare de plata" a scris "PET2RISORI" Faptul ca agentul a facut pe R ca un 2 iar in a doua oara cand a scris numele a mai adaugat un i la sfarsit poate sa duca la nulitatea procesului verbal?

Urmeaza sa fac contestatie.
Acestea fiind spune, considerati ca voi putea castiga?
Va multumesc anticipat.