avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Olga27

Activitate Olga27

Discuție Angajati la PFA
Buna,
O colega mi-a cerut ajutorul, si nu sunt prea pregatita pe partea aceasta pentru a-i putea raspunde.
O persoana care este PFA, doreste sa mai angajeze pe cineva.
Intrebare: Ce tip de contract trebuie incheiat?
Trebuie transmis Revisal? sau e suficient sa se plateasca darile la stat?

Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția NOTIFICARE CONCEDIERE COLECTIVA
Buna ziua,
Societatea noastra se confrunta cu o serie de concedieri. Suntem anuntati de compania mama de alte si alte liste, fara a se putea determina clar de la inceput exact nr. de concedieri. Primul pas al procesului de concediere individuala l-am inceput cu "notificare catre angajat" in care ii prezentam cauzele concedierii, clauzele legale, termenul de preaviz, salariile compensatorii etc, iar la expirarea preavizului stipulat in notificare ii inmanam decizia de concediere. Intrebarea mea este. Pentru a nu ne incadra in concediere colectiva (motivul real fiind evitarea contactului cu Sindicatul care lasa mult de dorit, nicidecum dezavantaje pt angajati) in cele 30 de zile calendaristice, imi intra procentajul angajatilor care au primit NOTIFICARILE, sau cei care eu primit efectiv(cand le-a expirat preavizul) DECIZIA DE CONCEDIERE.
Multumesc,
Răspuns la discuția diferente revisal codul muncii
Multumesc :) !
Răspuns la discuția diferente revisal codul muncii
Da asa este, e greseala mea. Lucrez dupa o editie a codului muncii din 5.04.2011 (ultimul act modificator 31.03.2011), nu am stiut/auzit nicaieri ca s-a mai modificat de atunci. Referitor la atatea schimbari, ma abtin sa comentez.
Multumesc frumos pentru lamuriri!
Răspuns la discuția diferente revisal codul muncii
versiunea pe care o am instalata este 5.0.8.019, si a fost instalata conform instructiunilor de pe site. Am sa incerc sa le trimit un email celor de la usport tehnic sa vad daca vor gasi o solutie.
Multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua,

Am avut in ultima perioada cateva incetari CIM cu 56d - indeplinirea conditiilor cumulative pentru pensionare...... . In revisal la art 56d denumirea acestui articol este "constatarea nulitatii absolute a CIM..." - mai exact art 56e. Si cel cu conditiile de pensionare apare ca 56c (in revisal) care in codul muncii e abrogat.
Am mai avut o diferenta la incetarea CIM pe perioada determinata, nu corespundeau nici acolo articolele.
Am ramas eu in urma cu ceva? sau e o problema de sistem?
Mentinez ca deciziile le-am facut cu articolele din Codul Muncii.
Multumesc,
Nu se ia in calcul. Se calculeaza doar perioada efectiv lucrata.
Discuție Codul COR
Buna ziua,

Poate va parea cam banala intrebarea mea, dar in cate parti am intrebat am primit raspunsuri diferite. Codul COR il folosim cel pentru care angajatul are o diploma (in cazul in care corespunde in industria pt. care e angajat) sau codul cor al postului pe care il ocupa efectiv? Exemplu: sunt foarte multi angajati - electronisti, sculeri matritri, etc. dar ei ocupa un post de "turnator" sau "Operator cnc" posturi care cer studii medii. Fosta mea colega incadra conform diplomei astfel existand atatea coduri cate meserii erau inclusiv personal necalificat... in Fisa Postului din nou trecem codul COR, pai daca e fisa "postului" mi se pare corect sa trec codul aferent postului.. din nou e Codul Ocupatiilor din Romania. Ocupatia prin definitie este activitatea pe care o desfasori, si iti aduce venituri. Va rog sa imi spuneti si parerea dvs. Doresc ca actualizez in noul revisal, deasemenea sa modificam fisele postului, si ar trebui sa corespunda. Multumesc!
Buna ziua,
Am facut si eu importul la Revisal, dar din vechea baza de date nu mi s-au recuperat 120 de persoane, desi eu i-am "editat".Am avut un schimb de emailuri cu cei de la teamnet, evident s-au spalat foarte repede pe maini spunand ca aplicatia a suferit modificari, si varianta propusa este sa ii introduc manual, sau sa depun cererea la ITM pentru recuperarea bazei de date. Am depus adresa in data de 21.oct. Nu am nici un raspuns, desi termenul oficial este de 2 zile. le-am scris si lor, i-am sunat nu raspund... credeti ca e cazul pe ultima suta de m sa ii introduc manual? E absurd si incorect, f dragut ca banii pentru taxa au stiut sa si ia.
Buna ziua,

Intampin o problema cu un domn si va rog sa ma ajutati cu un sfat:
Domnul s-a pensionat de boala de curand din Min. apararii (armata).
In perioada `87-`94, a lucrat la societatea noastra ca si lacatus. Acum imi solicita o adeverinta pt. fiecare luna lucrata cu contributia CAS, in ideea ca salariul sau era dublu fata de cel din carnetul de munca. Fosta mea colega care a fost inspector RU 42 de ani, imi spune ca atunci contributia se retinea 2-3% in functie de societate la salariul din carnetul de munca. Nu este ca acum ca retinerile se fac in functie de salar.
D-lui i-am dat adeverinta de vechime, i-am spus ca ceea ce imi cere el nu am cum sa-i dau, pt ca retinerile erau la fel la toata lumea. Acum ma ataca cu legea pensiilor din 2010, judecata etc.... deasemenea i-am spus ca legea nu se aplica retroactiv... nu am cale de mijloc cu el. Daca intr-adevar are dreptate, inseamna o adeverinta cu 96 de pozitii, state de plata pt. 8 ani... cred ca nu stie ce vorbeste, mai ales ca salariul si sporurile ii sunt trecute in CM. Ce parere aveti?