avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate dana40

Activitate dana40

Răspuns la discuția Actele pentru dosarul de somaj
Va multumesc pentru raspuns! Referitor la adeverinta de vechime v-am intrebat deoarece persoana de la agentie a cerut originalul, este un articol, lege care specifica ca trebuie anexat la dosar copie?!
Am fost sa depun dosarul pentru somaj cu toate actele solicitate de agentie.Mi-a fost respins deoarece adeverinta privind stagiul de cotizare nu era buna ,in sensul ca in cea dusa de mine la coloana 6 era specificata legea 76/2002 si cea "noua" legea 571/2003.Am primit un formular nou pentru completarea lui,e corect ceea ce mi-au dat?! As mai avea o intrebare, a doua adeverinta primita de la angajator cu perioada lucrata din 01.01.2011 pana la incheierea c.i.m trebuie depusa la dosarul de somaj original sau copie?!
Buna seara,

In data de 08.06.2011 mi sa incheiat cim cu art 65 alin 1,am solicitat angajatorului plata a cel putin doua salarii compensatorii asa cum e specificat in ccm aplicablil pe ramura comert, Am facut aceasta cerere in scris cu nr de inregistrare cu termen de aplicare 30 zile. Pana in acest moment nu mi-a raspuns nici da nici nu .Intrebarea mea , Fac sesizare catre itm sau direct in instanta?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna seara,

Se poate recupera o taxa de prima inmatriculare platita 2010? In ultimul timp am citit ca multe persoane vor sa recupereze aceasta taxa ,e posibil ca si in cazul meu sa pot recupera acei bani?!Am cumparat masina direct din Germania luna Aprilie 2010 . Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Preaviz 15 sau 20 zile?
Multumesc pentru raspuns! Atunci e gresala de editura ?!...codul muncii pe intelesul tuturor(nu pot scrie numele editurii aici ) ,dar exista si un comentariu la art 73 "Citez"

(Noua reglementare ,la recomandarea Comisiei Europene si in scopul protejarii salariatilor ,modifica termenul de preaviz in cazul concedierilor pentru motivul incapacitatii medicale a salariatului,dar si pentru motivele care nu tin de persoana salariatului ,prelungindu-l de la 15 zile la 20 zile lucratoare) am incheiat citatul...
din aceasta cauza eram nelamurita...Multumesc!
Buna ziua ,

Incepand cu data de azi 11.05.2011 am fost anuntata de incetarea contractului individual de munca cu articolul 65 alin 1 cu dreptul la preaviz de 15 zile lucratoare. Din ce am citit eu ,in codul muncii,dreptul la preaviz nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare,..........pana la urma e 15 sau 20 zile?! Va rog sa-mi raspunde-ti sa stiu daca semnez notificarea cu 15 zile sau trebuie modificata la 20?
Multumesc!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Soacra mea dupa decesul socrului detine 12 din casa in care locuieste si 12 din apartamentul in care locuim eu ,sotul si fiul nostru(practic apartamentul a fost cumparat de toti patru iar dupa deces ea detinand 12 din apartament), intrebarea mea e plateste impozit pe a doua casa?! succesiunea legala dupa deces nu a fost facuta iar in ordon 592010 ,art 1 scrie ... fac exceptie de la plata impozitului (pe a doua casa) persoanele care au dobandit a doua casa prin succesiune legala . Multumesc anticipat !
Multumesc pentru raspunsuri! Succesiunea se face la notar, am inteles acest lucru problema a fost intotdeaunea banii, #-o este o taxa fixa care se plateste sau in functie de proprietatiile care sunt.,aici e vorba de o casa de 650m patrati, un apartament de 2 camere si terenul de care va spuneam anterior de 700 metri patrati?
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: Soacra impreuna cu cei doi fii sunt de acord sa vanda un teren pe care il au in proprietate dar problema si intrebarea este? e posibil acest lucru deoarece succesiunea nu este facuta dupa decedarea socrului in urma cu opt ani ,titlul de proprietate este pe numele socrului si intabularea terenului nu e facuta? Multumesc anticipat pentru raspuns!