avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate cornelusha

Activitate cornelusha

Buna ziua,
Va rog spuneti-mi, ce acte sunt necesare pt schimbarea Pres Asoc la Judecatorie? Fostul Pres si-a dat demisia si a facut pierdute o serie de documente. Nu am vrea( restul membrilor Asoc) ca noul Pres ales sa faca cine stie cate drumuri la Judecatorie. Cel mai bine, sa se duca cu tot ce trebuie de la inceput. Situatia a devenit stringenta dupa ce banca ne-a blocat accesul la cont. Tot din cauza Pres demisionar, care timp de 2 ani nu a fost in stare sa se inscrie la judecatorie.. Banca ne-a cerut actualizare de date si...nefacindu-le, ne-a blocat contul. De aceea ne grabim si vrem sa facem din prima , bine
Buna ziua,
Locuiec intr-un bloc cu 14 apartamente, din care 1 are centrala de apartament. Proprietarii nu vor montarea acestor repartitoare de caldura. Sincer, nici eu insa, mi-e frica de amenda. Asa ca am luat decizia de a monta pe cont propriu aceste obiecte printr-o firma agreata. Ce parere aveti? A mai facut cineva asa?

Buna ziua,
Soacra mea, i-a vandut fiicei mele garsoniera, fiind proprietate personala. Acum pe noul contract de v-c figureaza numele fiicei mele, dar si faptul ca soacra mea ,,isi rezerva dreptul de uzufruct viager asupra imobilului"
Aici intervine o nelamurire: soacra mea avand pensie mica, beneficia de o suma ca subventie la caldura. Noul contract, fiind pe numele altcuiva, ii mai da dreptul soacrei mele la subventie?
Mentionez ca fiica mea are domiciliul stabil la o alta adresa si nu locuieste, nici nu va locui cu bunica ei. Administratorul imobilului spune ca nemaifiind titular de contract, soacra mea pierde subventia.
Va multumesc mult
Buna ziua,
Soacra mea, i-a vandut fiicei mele garsoniera, fiind proprietate personala. Acum pe noul contract de v-c figureaza numele fiicei mele, dar si faptul ca soacra mea ,,isi rezerva dreptul de uzufruct viager asupra imobilului"
Aici intervine o nelamurire: soacra mea avand pensie mica, beneficia de o suma ca subventie la caldura. Noul contract, fiind pe numele altcuiva, ii mai da dreptul soacrei mele la subventie?
Mentionez ca fiica mea are domiciliul stabil la o alta adresa si nu locuieste, nici nu va locui cu bunica ei.
Va multumesc mult
Răspuns la discuția Mod de incetare a c.i.m.
Sincer, nu-mi amintesc. Dar termenul de 20 zile e trecut in articolul de lege. Deabea luni pot afla ce scrie in c.i.m. si tot atunci ma duc sa depun si cererea. Va multumesc!
Răspuns la discuția Mod de incetare a c.i.m.
Va multumesc mult. Asa ma gandeam si eu...Demisie cu preaviz. Numai ca, eu la actualul loc de munca, lucrez 12 ore/ zi, 3 zile pe saptamana. Nu stiu cate zile de 12ore trebuie sa lucrez ca sa echivaleze cu cele 20 de zile din lege( cat prevede preavizul). Ma mai puteti ajuta cu un raspuns, pentru care va multumesc anticipat?
Cum e mai avantajos pentru mine sa plec( fiind salariata) dintr-un salon de infrumusetare. Luna viitoare voi face un an de cand lucrez aici. Nu mai vreau si numai pot. De aceea va rog sa-mi spuneti cum e mai avantajos sa incetez activitatea aici. In principiu am inteles de la seful meu ca sunt 3 variante, dar nu stiu ce anume implica fiecare. Va rog, dati-mi un sfat. Vreau sa ma angajez in alta parte unde conditiile sunt mai bune, personal mai putin...
Sincera sa fiu, nici nu stiu daca aceasta A.G. a avut loc. Cert e ca dupa 2 ore, inca se mai astepta intrunirea numarului de proprietari( nu stiu daca pentru prezenta, sau ,, la o cafea" Asta am aflat-o de pe Facebook. Astept sa vad zilele urmatoare, poate chiar maine, daca cineva a redactat vreun proces verbal din care sa reiasa ceva...
La inceputul postarii, am specificat ca am un apartament cumparat in acel imobil. Votul meu l-am incedintat cuiva care sa ma reprezinte.
multimesc pentru raspunsul complex, mai mult decat edificator
va multumesc