avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate melinda_orosz

Activitate melinda_orosz

Asta insemna, ca lunar trebuie depus declaratia 112? si care vor fi contributiile retinute dupa formularul D112? pentruca acesti oameni nu au nici un fel de contract incheiat, cum declar in D112?
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!
daca se incheie contract individual de munca, inseamna ca se retin toate contributiile individuale si contributiile angajator., dar in ca
Pe de alta parte contractele individuale de munca nu se mai inregistreaza la ITM incepand cu 01.01.2011, doar se transmit in revisal.

Astept un raspuns clar!!!

Am o intrebare: la un sindicat nou infiintat avem o presedinte, o vicepresedinte ci probleme orgasnizatorice si o vicepresedinte cu probleme economico-financiare. Pentru cei trei se incheie contract de mandat????? As dori si eu un model de contract de mandat, daca-mi poate oferi cineva. Pe statul de plata ce contributii retin din venitul lor lunar: din brut se retine cas-ul 10.5% + somajul 0.5% + sanatatea 5.5%+ impozitul 16%??????
Mentionez, ca cele trei persoane sunt angajati la un SC cu contract individual de munca.

Multumesc anticipat!

Am o intrebare: la un sindicat nou infiintat avem o presedinte, o vicepresedinte ci probleme orgasnizatorice si o vicepresedinte cu probleme economico-financiare. Pentru cei trei se incheie contract de mandat????? As dori si eu un model de contract de mandat, daca-mi poate oferi cineva. Pe statul de plata ce contributii retin din venitul lor lunar: din brut se retine cas-ul 10.5% + somajul 0.5% + sanatatea 5.5%+ impozitul 16%??????
Mentionez, ca cele trei persoane sunt angajati la un SC cu contract individual de munca.

Multumesc anticipat!

Pur si simplu de o fisa de aptitudine aveti nevoie, din care rezulta ca sunteti apt pentru munca. In functie de postul ocupat, medicul de medicina muncii decide ce analize medicale trebuie sa faceti.

Am o intrebare: la un sindicat nou infiintat avem o presedinte, o vicepresedinte ci probleme orgasnizatorice si o vicepresedinte cu probleme economico-financiare. Pentru cei trei se incheie contract de mandat? Pe statul de plata ce contributii retin din venitul lor lunar: din brut se retine cas-ul 10.5% + somajul 0.5% + sanatatea 5.5%+ impozitul 16%? Mentionez, ce cele trei persoane sunt angajati la un SC cu contract individual de munca.
Multumesc anticipat!

Am o intrebare: cand accesez portalul ReGes cu utilizator si parola si verific daca s-a incarcat .rvs-ul transmis, dau un click pe nr. de inregistrare/incarcae si apare tot ce contine fisierul transmis. Dar asa vrea sa vad cum apare la ei salariul, sporurile, toate detaliile, ce am si eu in programul meu de Revisal 5.0.8. Dar pe portalul ReGes nu pot vizualiza toate detaliile, doar nume-prenume angajat, CNP, cetatenie, tipul CIM, dat si nr. de incheiere CIM, data de inceput activitate, si daca CIM-ul este activ sau nu? Dar unde se vad salariile si sporurile? Eu am nevoie de toate detaliile, ca asa mi se cer de la banca pentru un credit: revisal listat de pe situl ITM-ul detaliat, stampilat si semnat de catre angajator.
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Buna ziua! Am si eu o intrebare legat de I.I.-uri. Dupa cunostintele mele, titularul intreprinderii individuale nu poate sa se angajeze pe intreprinderea lui cu contract individual de munca, el functioneaza ca un PFA (adica face contract cu CAS, cu casa de pensii, unde isi plateste contributii, impozit pe venit . . .). Dar din punctul de vedere al ITM-ului, el poate desfasura activitate in cadrul intreprinderii?
De exemplu: titularul I.I., cu activitatea principala de transport rutier, poate sa desfasoara activitate in cadrul intreprinderii ca si sofer de autocamion, fara sa incheie contract individual de munca? De ce sa angajeze pe unsofer cu CIM, daca titularul intreprinderii este sofer profesionist si are toate autorizatiile necesare?

Multumesc!
As vrea sa stiu, ce documente poate sa solicite ITM-ul in cazul unui control?