avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate cheran_z

Activitate cheran_z

dupa divort poate pastra minorul numele meu de dupa divort si in dreptul tatalui sa fie trecut numele concubinului ? si dupa ce ai transcriu certificatul grecesc in romanesc poate benificia de alocatia de stat si daca se poate recupera si din ani din urma copilul acum acum 6 ani in grecia copii nu beneficiaza de alocatie.
am nascut un copil in grecia are certificat grecesc as vrea sa stiu unde il pot transcrie in romania si ce acte imi trebuie si cat costa pt ca vreau sa ai fac si cetificat romanesc vreau sa stiu daca se poate sa ramana cu amandoua mentionez ca sunt casatorita in grecia si sotul e grec ,ce pot face pentru ai face si certificat romanesc la copil si daca trebuie sa fie ambi parinti la procedura asta. Dupa ce ai fac certificat romanesc vreau sa stiu daca poate benificia de alocatia de stat pt minori in romania,copilul are 3 ani.
va rog daca puteti sa imi dati un sfat ce pot face pentru ca este cu neputinta ca el sa vina sa recunoasca copilul sotul este o persoana foarte violenta cu care nu pot relationa,se poat face toate astea in lipsa lui sau trebuie sa fie si el prezent la orice rezolvare mai vreau sa stiu daca pot divorta la primarie si care este pretul divortului,am fost terorizata multi ani de el batuta si agresata am saritul de la etajul 2 am avut 2 copii impreuna in afara de minorul care il am eu fiind in spital un an de zile statul mi a luat copii si am piedut dreptul de mama ei el de tata si sunt infiati,cum as putea sa ai mai poarte acest copil numele,imi e imposibil va rog sa imi dati un sfat ce pot face mai exact. va multumesc
eu imi doresc dupa divort ca minorul sa poarte numele meu de fata ,nu am inteles unde mi ati spus ca va trebui obligatoriu sa apara sotul meu in certificatul copilului mentionez am certificat grecesc in dreptul tatalui nu este trecut ca tata nimeni ,in primul rand vreau sa stiu unde pot sa i fac certificat romanesc si daca poate ramane la fel ca si cel grecesc fara tata in dreptul copilului pentru ca sotul nu va vrea sa recunoasca copilul ,pentru ca nu e copilul lui eu dupa divort vreau sa i fac acte romanesti pe numele de fata nu vreau sa ia numele concubinului dar vreau sa fie trecut ca si tata in certificatul de nastere. va multumesc f mult.
sunt casatorita dar nu mai locuim impreuna de 18 ani,am un copil din relatia actuala eu purtand inca numele fostului sot de care nu sunt divortata legal copilul poarta numele meu de casatorie dar tatal nu e trecut in certificatul de nastere . Doresc sa divortez pentru a ma recasatori cu actualul concubin si care este si tatal copilului ,vreau sa stiu daca dupa divort poate minorul sa revina si el la numele meu de fata mentionez ca in dreptul tatalui nu este trecut ca tata nimeni,eu locuiesc in grecia de 7 ani copilul are certificat grecesc vreau sa revin in Romania sa divortez si ai fac acte romanesti copilului.Doresc sa stiu daca pot divorta cat mai repede la pimarie si daca pot face asta,si cat costa divortul. va multumesc