avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate cayola

Activitate cayola

Constructorul vrea mai multi bani la finalizarea lucrarilor!
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:Am achitat in Decembrie 2020 unui constructor 50% din valoarea unei locuinte ,cu un precontract la notar.Acum pe motivul scumpirii materialelor pretinde modificarea sumei finale cu 15% sau restituirea avansului.Exista o clauza in antecontract cum ca in cazul nerespectarii acestuia se restituie suma plus 2%,dar nu se precizeaza nimic de modificarea pretului .Ce se poate face in acest sens ?
Multumesc anticipat
Buna ziua
Copilul este suspect de astm si suntem sub tratament de cateva luni.Momentan sunt in cic un an dar doresc sa imi prelungesc pana la doi ani fara plata.
Pot sa trec din concediu fara plata in CIC copil cu handicap in momentul in care doamne fereste se adevereste dosgnosticul de astm bronsic?Cum se va calcula indemnizatia daca eu am fost in concediu fara plata?
Multumesc
Multumesc mult .O zi buna
Buna ziua
Am ales sa stau acasa un an de zile si copilul face un an in 28 iulie2013.Tatal vrea sa-si ia concediul de o luna din 28 iunie .Poate beneficia daca nu suntem casatoriti?
Ce sa fac eu in aceasta perioada avand in vedere ca am o problema de sanatate care necesita concediul medical.intentionez sa imi iau concediu fata plata pentru crestere copil pana la 2 ani (din 28 iulie.)deoarece la cresa nu il primeste decat din septembrie si e suspect de astm si alergii multiple.Teoretic ar trebui sa ma intorc o luna la lucru dar nu e moral sa anunt ca ma intorc si sa ma prezint cu concediu medical.Nu vreau sa incurc treburile companiei si nici sa o las pe colega care ma inlocuieste fara prelungirea contractului.Dar situatia financiara nu ne permite sa ramanam fara venituri o luna.Cum sa procedez?
Mama se reintoarce la lucru cand copilul are 11 luni si intra in concediu medical sau somaj.Tata isi mai poate lua o luna de cic?
Dar ce se intampla in cazul in care parintii copilului nu sunt casatoriti si nu locuiesc impreuna?Poate beneficia mama si de indemnizatia ultimei luni ?
Discuție CIC 1 an
Buna ziua
Am ales sa stau in CIC un an si am inteles ca ultima luna trebuie luata de catre tata .Copilul face un an in 28 iulie iar daca tata nu intra in concediu de ingrijire din 28 iunie pana in 28 iulie ce se intampla cu indemnizatia pe ultima luna?Daca el nu vrea sa intre in concediu si eu ma intorc la munca in 28 iulie ce se intampla ?
Buna ziua
As dori sa va intreb daca mama isi ia concediu de ingrijire copil de un an ,dupa care prelungeste al doilea an fara plata si decide sa se intoarca la lucru la 1 an si 5 luni.Concediul de o luna pt tata se poate acorda in aceste conditii in luna in care mama se intorce?
Multumesc
Multumesc pentru raspunsurile promte .
In cazul in care aleg sa ramanacasa al doilea an fara plata in aceasta perioada mi se platesc de catre stat contributiile pt sanatate si pensie .E luata in calcul aceasta perioada ca si vechime in munca ?
Pot beneficia de stimulentul de insertie daca ma intorc inainte de un an si imi dau demisia dupa 4 luni ?
intrebarea era ce indemnizatie iau la acest salariu...stiu ca e 75% di media veniturilor pe ultimele 12 luni dar vroiam sa stiu daca se scade ceva contributii dupa suma ramasa adica 1500 Ron?
Buna ziua
As dori sa stiu ce indemnizatie voi lua la un salar net de 2000 Ron pe luna cu varianta de a sta acasa un an .
1500 ron sau se scad si contributii ?